Share

به‌گفته یک عضو ناظر مجلس ایران در شورای پول و اعتبار، سازمان اقتصاد اسلامی به‌شکل غیرقانونی سه‌هزار میلیارد تومان از منابع صندوق‌های قرض‌الحسنه برداشت و آن را خرج احداث ساختمانی برای این سازمان کرده است.

عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار: این اقدام سازمان اقتصاد اسلامی به نام بانک مرکزی، خلاف اهداف قرض‌الحسنه است

عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار: این اقدام سازمان اقتصاد اسلامی به نام بانک مرکزی، خلاف اهداف قرض‌الحسنه است

به‌گزارش خبرگزاری مهر، هادی قوامی، عضو ناظر مجلس ایران در شورای پول و اعتبار: «برداشت سه درصدی سازمان اقتصاد اسلامی از صندوق‌های قرض‌الحسنه به نام سپرده قانونی نزد بانک مرکزی، خلاف است و این پول باید بازگردانده شود.»

این در حالی است که به‌گفته وی بانک مرکزی از صندوق‌های قرض‌الحسنه تک‌شعبه‌ای چیزی تحت عنوان سپرده قانونی دریافت نمی‌کند.

قوامی افزود: «گفته می‌شود این پول صرف احداث ساختمانی برای سازمان اقتصاد اسلامی در تهران شده است.»

سازمان اقتصاد اسلامی ایران بیش از هزار صندوق قرض‌الحسنه در سراسر کشور را زیر پوشش خود دارد. این سازمان در سال ۱۳۵۸ خورشیدی شکل گرفت و قرار بود جانشین بانک اسلامی در ایران باشد اما به سازمان تغییر نام یافت.

هادی قوامی تأکید کرد که این اقدام سازمان اقتصاد اسلامی به نام بانک مرکزی، «خلاف اهداف قرض‌الحسنه» است و «عواقب ناگوار و اثرات سوء بر اقتصاد کشور» خواهد گذاشت.

عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار با بیان این‌که سازمان اقتصاد اسلامی باید این مقدار پول را به صندوق‌ها برگرداند، گفت این مقدار برای صندوق‌ها «مهم و تأثیرگذار» است.

آذرماه سال جاری حمید تهرانفر، معاون نظارت بانک مرکزی از فعالیت غیرشفاف برخی از صندوق‌های قرض‌الحسنه خبر داده و گفته بود: «اطلاع دقیقی از فعالیت تمامی مؤسسات غیرمجاز وجود ندارد و هیچ کسی نمی‌داند که با سپرده‌های مردم در حال چه کاری هستند.»

صندوق‌های قرض‌الحسنه را یکی از نهادهای نظام مالی اسلامی می‌دانند. این صندوق‌ها به‌منظور تأمین مالی طبقات میانه جامعه تشکیل می‌شوند که به‌لحاظ توانایی مالی نه آن‌چنان ناتوان هستند که سزاوار پرداخت‌های تشویقی یا جبرانی شوند و نه آنقدر توانایی مالی دارند که بتوانند خود سطح زندگی خود را ارتقا دهند.

در مقررات مربوط به صدور مجوز و نحوه‌ فعالیت صندوق‌های قرض‌الحسنه آمده است که منابع مالی آن‌ها از آورده مؤسس یا هیأت مؤسس؛ هدیه‌ها و کمک‌های نقدی و غیرنقدی اشخاص حقیقی و حقوقی؛ موقوفات، وصیت‌ها، اقدامات سخاوتمندانه که از آن در فرهنگ دینی با عنوان «خیرات و مبرات» یاد می‌شود؛ وجوه دریافتی از اشخاص تحت عنوان سپرده قرض‌الحسنه پس‌انداز؛ و سایر منابع مورد تأیید بانک مرکزی ایران تأمین می‌شود.

Share