Share

دیوان بین‌المللی کیفری در لاهه، حکمی صادر کرده که می‌گوید در طول جنگ‌های پس از جدایی کرواسی از یوگوسلاوی، صربستان و کرواسی علیه یکدیگر مرتکب نسل‌کشی نشده‌اند.

Serb_T-55_Battle_of_the_Barracks

دولت کرواسی پیش‌تر مدعی شده بود که صربستان در سال ۱۹۹۱در شهر ووکوار و دیگر نقاط این کشور مرتکب نسل‌کشی شده است.
صربستان هم در دفاع خود از اخراج بیش از ۲۰۰ هزار صرب از کرواسی خبر داد.

در طول سال‌های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۵، حدود ۲۰۰ هزار نفر در جنگ صربستان و کرواسی کشته شدند که بیشتر آن‌ها کروات بودند.

در سال ۱۹۹۱ شهر ووکوار در طول سه ماه اشغال توسط صرب‌ها کاملاً ویران شد. هزاران کروات آواره شدند و ۲۶۰ مرد کروات بازداشت و کشته شدند.

چهار سال بعد، کرواسی در جریان یک عملیات نظامی به نام توفان، منطقه کراینا را که اکثریت مردم آن صرب هستند، بمباران کرد و ۲۰۰ هزار نفر را مجبور کرد که خانه‌های خود را ترک کنند.

قاضی پیتر تومکا، روز سه‌شنبه سوم فوریه، شکایت‌نامه کرواسی و ردیه آن از سوی صربستان را رد کرد و گفت که نیروهای هر دو طرف در طول جنگ دست به خشونت زده‌اند اما هیچ‌کدام از طرفین شواهد کافی برای نسل‌کشی ارائه نکرده‌اند.

نسل‌کشی جدی‌ترین جرم بین‌المللی است که اثبات آن نیز به شدت دشوار است.

کرواسی پرونده شکایت اولیه خود را در سال ۱۹۹۹ به دیوان بین‌المللی دادگستری که بالا‌ترین دادگاه سازمان ملل است ارائه کرد که در آن اسلوبودان میلوسوویچ، مسئول کشتار گروه‌های قومی در طول جنگ معرفی شده بود.

در این پرونده از صربستان خواسته شده بود که خسارت ویرانی‌ها را به اشخاص و به اقتصاد و محیط زیست کرواسی بپردازد.

صربستان در سال ۲۰۱۰ به این شکایت کرواسی پاسخ داد که اقلیت صرب نیز در عملیات کرواسی در سال ۱۹۹۵ برای باز‌پس‌گیری مناطق اشغال شده توسط صربستان، اخراج شده‌اند.

وزیر خارجه صربستان، ایویسا داچیچ، این حکم را یکی از مهم‌ترین اتفاقات در دوران روابط دو جانبه این کشور با کرواسی دانسته و گفته است: «این حکم پایان روندی ۱۵-۲۰ ساله است و بر نبرد دو طرف برای اثبات این‌که کدام جنایتکارند نقطه پایان خواهد گذاشت.»

وزیر دادگستری کرواسی، ارسات میلیه نیچ هم گفته بود که هدف اصلی دولت او این است که نشان دهد چه اتفاقی در طول جنگ افتاده است و آن اتفاق، تهاجم علیه کرواسی بوده است. او گفته که این کشور به انتظارات خود دست یافته است.

روابط دو کشور در سال‌های اخیر بهتر شده اما در سال ۲۰۱۲، زمانی که تریبونال بین‌المللی درباره یوگوسلاوی در مرحله تجدید نظر، آنته گوتووینا، فرمانده عملیات نظامی توفان را تبرئه کرد، صربستان خشمگین شد.

یوگوسلاوی در دهه ۱۹۹۰ به چندین کشور مستقل تجزیه‌ شد. فروپاشی یوگسلاوی با درگیری و چندین جنگ همراه بود؛ جنگ استقلال کرواسی میان سال‌های ۱۹۹۱تا ۱۹۹۵، جنگ بوسنی ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵ و جنگ کوزوو در ۱۹۹۸.

سرانجام یوگسلاوی به هفت کشور مستقل تبدیل شد. آخرین این کشورها کوزوو بود که در ۲۰۰۸ مستقل‌ شد ولی هنوز هم بر سر استقلال آن درگیری‌هایی وجود دارد.

Share