Share

عبدالمحمد زاهدی، استاندار کردستان می‌گوید فضای سیاسی این استان نسبت به قبل «بازتر و بهتر» شده اما به دلیل نگاه امنیتی که سایر مناطق به این استان دارند، کمتر کسی حاضر به سرمایه‌گذاری در کردستان می‌شود.

عبدالمحمد زاهدی، استاندار کردستان: فضای مطبوعاتی استان نیز خیلی باز شده است

عبدالمحمد زاهدی، استاندار کردستان: فضای مطبوعاتی استان نیز خیلی باز شده است

زاهدی در گفت‌وگو با روزنامه شرق، برای این حرف خود شاهد می‌آورد و می‌گوید: «به‌عنوان مثال انجمن اسلامی معلمان که تا پیش از این وجود نداشت، طی یک‌ماه گذشته شکل گرفته و فعالیت خود را آغاز کرده است.»

به گفته وی، «فضای مطبوعاتی استان نیز خیلی باز شده است و شاید من تنها استانداری باشم که تاکنون از هیچ نشریه‌ای شکایت نکرده‌ام، حتی وقتی به کردستان آمدم به یکی از فرمانداران که از یک‌نشریه محلی شکایت کرده بود، از او خواستم که شکایتش را پس بگیرد.»

زاهدی افزوده که به استان کردستان «نگاه امنیتی» ندارد اما می‌گوید: «یک ‌مشکل اساسی در استان کردستان وجود دارد و آن هم این‌که متأسفانه به‌دلیل ذهنیت بدی که نسبت‌ به این مناطق وجود دارد، مردم سایر مناطق اینجا را منطقه‌ای امنیتی به حساب می‌آورند.»

استاندار کردستان همچنین گفت در حاکمیت هم نگاه امنیتی به این استان «وجود ندارد»، ادعایی که برخوردهای امنیتی با فعالان کُرد صحت آن را رد می‌کند.

زاهدی در عین حال می‌گوید: «اگر نگاه امنیتی را نسبت ‌به مردم تلقی کنیم، نگاه غلطی است. چون مردم کردستان مردمی هستند که اصیل‌ترین قوم ایرانی و آریایی هستند و در دوران دفاع مقدس پنج هزارو۴٠٠ شهید داده‌اند.»

استاندار کردستان افزود: «کردها در طول تاریخ همیشه مرزداران خوبی برای ایران بوده‌اند. بنابراین به مردم نگاه امنیتی نداریم، اما جریاناتی که در آنجا فعالیت ضد امنیتی دارند، اگر بخواهند فعالیتی داشته باشند ما هم با آن‌ها امنیتی برخورد خواهیم کرد و این‌ها حساب‌شان از مردم قطعاً جداست. »

عبدالمحمد زاهدی در حالی این سخنان را بیان می‌کند که دولت حسن روحانی به‌رغم درخواست‌های مکرر فعالان اجتماعی و حتی نمایندگان کردستان در مجلس، حاضر نشد استاندار بومی برای این استان انتخاب کند. به نظر می‌رسید حسن روحانی با توجه به رأی بالایی که در این مناطق کسب کرده بود، استاندار به ویژه استان کردستان را از بین گزینه‌های پیشنهادی فعالان اجتماعی این منطقه انتخاب کند. اما این اتفاق نیفتاد و با تأخیر، عبدالمحمد زاهدی که بروجردی است استاندار کردستان معرفی شد.

زاهدی در بخش دیگری از این گفت‌وگو، آمار بیکاری در کردستان را ۲۸ درصد اعلام کرد و افزود به دلیل «وجود نگاه امنیتی» سایر مناطق به این استان، کمتر کسی حاضر به سرمایه‌گذاری در کردستان می‌شود. وی ابراز امیدواری کرد این فضا بشکند.

بیشتر بخوانید: آمارهای تکان‌دهنده از وضعیت اقتصادی کردستان ایران

استان کردستان از منابع غنی برای توسعه اقتصادی در بخش‌های کشاورزی، صنعت و خدمات برخوردار است اما عقب‌ماندگی تاریخی این استان و عدم بهره‌برداری مناسب از ظرفیت‌های انسانی، امکانات و طبیعت آن، جایگاه اقتصادی آن را در میان دیگر استان‌های ایران در رده‌های آخر قرار داده است.

کردستان اقتصادی مبتنی بر کشاورزی و دامداری دارد و می‌توان گفت بیشترین نیروی انسانی این منطقە در این زمینە فعال است. هرچند که این بخش همچنان بە شیوەای نیمە‌سنتی ادارە می‌شود و دولت‌های مختلف در جهت مکانیزە کردن آن گامی برنداشته‌اند.

زاهدی همچنین درباره فضای فرهنگی کردستان می‌گوید: «مردم کرد یک ویژگی‌های خاص فرهنگی دارند و مردمی هستند که به تفریح ‌و ‌شادی خیلی اهمیت می‌دهند و ما تلاش کرده‌ایم زمینه این کار نسبت ‌به گذشته فراهم‌تر شود.»

Share