Share

معاون ستاد کل نیروهای مسلح، گفته که اگر آمریکا پا را از حد فراتر بگذراد، باید نگران موشک‌های ایرانی باشد. او این موضوع را در واکنش به اظهارات اخیر مقامات آمریکایی درباره توان دفاعی و برنامه‌های موشکی ایران بیان کرده است. سردار مسعود جزایری گفته: «به آمریکا و دیگران اجازه دخالت و فضولی در امور دفاعی کشور را نمی‌دهیم.»

jazayeri

معاون ستاد کل نیروهای مسلح تاکید کرده که برنامه‌های موشکی و توان دفاعی ایران، هر رویکردی که داشته باشد، در هیچ محفل خارجی قابل مذاکره نیست و هر گاه لازم باشد، ایران از توان دفاعی خود استفاده خواهد کرد.

او توان نظامی ایران را در خدمت دفاع از امت اسلامی توصیف کرده و گفته است: «دوران ابرقدرتی آمریکا گذشته است، با این حال هنوز عده‌ای آن را درک نمی‌کنند.»

روز گذشته هم یک عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران گفته بود که برنامه موشکی این کشور قابل گفت‌وگو با هیچ طرف خارجی نیست.

عباس عراقچی این موضوع را در واکنش به گفته‌های سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره پرتاب ماهواره فجر مطرح کرد که پرتاب آن به فضا، روز دوشنبه ۱۳بهمن، از سوی وزارت دفاع ایران اعلام شده بود.

وزارت خارجه آمریکا این‌گونه اقدامات ایران را «نگران‌کننده» توصیف کرده و برنامه موشکی ایران را «تهدیدی خطرناک برای منطقه» دانسته بود.

جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، چگونگی برخورد با مسئله موشک‌های بالستیک و قابلیت این موشک‌ها در حمل کلاهک‌های هسته‌ای را یکی از موضوعاتی دانسته بود که در مذاکرات هسته‌ای ایران مطرح است و گفت که این موضوع در آینده نیز هم‌چنان به عنوان بخشی از مذاکرات مورد بحث قرار خواهد گرفت.

در مقابل این واکنش عباس عراقچی گفته بود: «برنامه موشکی ایران ماهیت کاملاً دفاعی دارد و جمهوری اسلامی به هیچ عنوان مسائل دفاعی کشور را قابل مذاکره نمی‌داند و در مورد آن حاضر به گفت‌و‌گو با هیچ طرف خارجی نیست.»

معاون وزیر امور خارجه ایران تأکید کرده: «هیچ‌گاه در چارچوب گفت‌و‌گوهای هسته‌ای ایران با ۱+۵ چه در گذشته و چه در حال حاضر، اجازه طرح و مذاکره در خصوص توان دفاعی و موشکی کشور داده نشده و در آینده نیز داده نخواهد شد.»

پیش از این در آذرماه سال جاری نیز، حسین دهقان، وزیر دفاع ایران و علی‌اکبر ولایتی، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، در مورد غیر‌‌قابل مذاکره بودن موضوع ساخت موشک‌ توسط ایران واکنش‌هایی نشان داده بودند.

Share