Share

مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران گفته است چنانچه مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵ به توافق نهایی نرسد، ایران می‌تواند به توسعه برنامه هسته‌ای خود ادامه دهد.

atom

به‌گزارش راشا تودی، حمید بعیدی‌نژاد، مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران، در نشست رسانه‌ای سفارت ایران در مسکو گفت: «اگر توافقی در این موضوع صورت نگیرد، هر دو طرف می‌توانند به مواضع سابق خود بازگردند و ایران به توسعه برنامه هسته‌ای خود بر اساس تأمین منافع ملی ادامه خواهد داد.»

وی افزود: «در صورت نرسیدن به توافق هسته‌ای، ایران برنامه هسته‌ای خود را توسعه می‌دهد و تعداد بیشتری سانتریفیوژ نصب خواهد کرد.»

ایران و کشورهای گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان پس از آن‌که در ٢۴ نوامبر ۲۰۱۴/ سوم آذر ۹۳ نتوانستند به توافق نهایی دست پیدا کنند، مذاکرات خود را تا اول ژوئیه ٢٠١۵/ ۹ تیر ۱۳۹۴ تمدید کردند تا در چهار ماه نخست به توافق کلی یا سیاسی دست یابند و در سه ماه بعدی، جزئیات توافق را نهایی کنند.

حمید بعیدی‌نژاد به طرح تحریم‌های جدید علیه ایران در کنگره آمریکا نیز اشاره کرد و گفت: «اگر واشنگتن تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال کند، تهران توسعه ظرفیت غنی‌سازی خود را از سر خواهد گرفت.»

این در حالی است که کشورهای گروه ۱+۵ می‌خواهند توانایی غنی‌سازی ایران را کاهش دهند زیرا نمی‌خواهند که ایران با بالا بردن درصد غنی‌سازی اورانیوم بتواند به سلاح هسته‌ای دست یابد. به همین منظور اختلاف آن‌ها با ایران بر سر کاهش تعداد سانتریفوژها و موجودی اورانیوم غنی‌شده این کشور است.

نمایندگان مجلس ایران نیز روز سه‌شنبه ۱۴ بهمن‌ماه، یک فوریت طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای را تصویب کردند که بخش‌هایی از آن تکرار همین سخنان مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه است.

در طرح نمایندگان مجلس ایران گفته شده که در صورت ادامه تحریم‌ها جمهوری اسلامی اقدام مشترک را باید لغو کند و مراکز غنی‌سازی «بدون هر گونه محدودیت در استفاده از نوع و تعداد سانتریفیوژها و میزان تولید مواد غنی‌شده»، فعال شوند.

همچنین دولت موظف به اقدام برای غنی‌سازی ۲۰ درصدی و «در هر سطح مورد نیاز»، «گسترش فعالیت‌های تحقیق و توسعه غنی‌سازی بدون هرگونه محدودیت» شده است.

بیشتر بخوانید: طرح یک فوریتی «الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‌ای» تصویب شد

جان کری و محمدجواد ظریف، وزیران امور خارجه ایران و آمریکا در دی‌ماه (ژانویه) سال جاری برای سرعت بخشیدن به روند مذاکرات هسته‌ای که می‌بایست به توافق جامع هسته‌ای برسد، در ژنو (سوئیس) با یکدیگر دیدار و گفت‌و‌گو کردند.

این مذاکرات در هر دو کشور ایران و آمریکا مخالفانی دارد که از هر دو سو به دولت‌های خود فشار می‌آورند. شکست این دوره از مذاکرات می‌تواند به تلاش قانونگذاران بانفوذ آمریکا برای تصویب تحریم‌های بیشتر منجر شود و در سوی دیگر، دولت حسن روحانی را در برابر مخالفان حکومتی خود در ایران تضعیف کند.

Share