Share

مدیرکل گمرگ بوشهر می‌گوید در تحقیقاتی چند ماهه، اختلاس ۴۸۰ میلیارد ریال در کمرگ این استان تایید شده و بررسی  ۱۹۰ میلیارد دیگر این حساب‌سازی هنوز ادامه دارد.

فساد اقتصادی

احمد پورحیدر، ناظر گمرکات و مدیرکل کمرگ استان بوشهر به خبرگزاری ایرنا گفته است شورای نظارتی استان در حال پیگیری موضوع اختلاس در گمرک است که پیش‌بینی می‌شود که مبلغ کل آن ۶۷۰ میلیارد ریال باشد.

پورحیدر افزوده که ۱۴ نفر حق العمل کار و ترخیص‌کار در این پرونده درگیر هستند: « ۴ نفر از کارکنان کمرگ بوشهر از جمله متهم ردیف اول در شیراز دستگیر شده و سه نفر دیگر با قید وثیقه آزاد هستند.»

احمد پورحیدر ظهر چهارشنبه ۱۵ بهمن در نشستی خبری تاکید کرد که سازمان بازرسی، دیوان محاسبات، استانداری، رئیس کل دادگستری، دادستان استان و بازپرس پرونده در کارگروه‌های مختلف رسیدگی به این اختلاس حضور دارند..

پرونده اختلاس در گمرک بوشهر از اواخر سال ۹۱در مرجع قضایی مفتوح شده و روند دادرسی آن اوایل سال ۹۲ به دادسرای بوشهر ارجاع شده است.

موضوع این پرونده، اسناد گمرکی از سال ۸۶ تا سال ۹۱ است. بیش از دو سوم مبلغ اختلاس متوجه متهم اصلی این پرونده شده. سایر متهمان این پروند شامل مباشر و معاونان در جرم نیز در بازداشت هستند.

متهم اصلی این پرونده به نام “ح خ” ۳۹ ساله اهل یکی از شهرستان‌های استان فارس و کارمند گمرک بوشهر، اردیبهشت سال ۹۲، پس از یک هفته کار عملیاتی اطلاعاتی در یکی از محلات شهر شیراز دستگیر شده است.

به گفته حیدر بحرانی مدیرکل دادگستری بوشهر، این اختلاس در دو دوره مدیریتی در گمرک استان و با تبانی سه نفر از کارکنان گمرگ با برخی ارباب رجوع در جعل فیش بانکی شروع شده است. بحرانی تاکید کرده که نحوه عمل این افراد به گونه‌ای بوده که نه تنها خود گمرک استان، بلکه سایر دستگاه‌های نظارتی هم برای ۵ سال متوجه ماجرا نشده‌اند.

بحرانی افزوده که بی اطلاعی مدیران اسبق گمرک بوشهر از این اختلاس، به معنای سلب مسئولیت از آنها نیست.

Share