Share

رهبران فرانسه و آلمان پس از پنج ساعت مذاکره با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، مسکو را با وعده ادامه مذاکرات ترک کردند.

merkel putin 1

رهبران آلمان،‌ فرانسه و روسیه اعلام کرده‌اند که هیچ تضمینی وجود ندارد تا این دیدار و طرح‌ها منجر به صلح شود

ولادیمیر پوتین، فرانسوا اولاند و آنگلا مرکل، جمعه برای بررسی اوضاع شرق اوکراین، در کرملین با هم گفت‌وگو کردند.

به گزارش رویترز رهبران روسیه، فرانسه و آلمان در مسکو بر روی پیش‌نویس طرحی که قرار است آن را یکشنبه به پترو پروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین بدهند به توافق رسیده‌اند.

رهبران آلمان،‌ فرانسه و روسیه اعلام کرده‌اند هیچ تضمینی وجود ندارد که این دیدار و طرح‌ها منجر به صلح شود. تاکنون جزئیاتی از این طرح منتشر نشده است.

این مذاکرات تلاش دوباره‌ای است برای احیای معاهده صلحی که سپتامبر گذشته در پایتخت به امضا رسید. مذاکرات اوکراین شنبه و یکشنبه هم در کنفراس امنیتی مونیخ ادامه خواهد داشت.

آتش‌بس شکسته شد

یک روز پس از مذاکرات صلح میان رهبران آلمان و فرانسه و روسیه، سخنگوی ارتش اوکراین اعلام کرد آتش بس شهر دبالستوه شکسته شده است. طی ۲۴ ساعت گذشته، پنج سرباز اوکراینی کشته و ۲۶ نفر دیگر زخمی شده اند.

بیشتر بخوانید: آتش‌بس موقت در برخی شهرهای اوکراین

پیش تر، آتش‌بس موقتی در حوالی شهر دبالستوه در شرق اوکراین اعلام شده بود. این آتش‌بس توافقی بود برای این‌که غیرنظامیان بتوانند شهر را ترک کنند. این شهر که اهمیت استراتژیک دارد زیر حملات شدید جدایی‌طلبان استان دونتسک قرار دارد.

مخالفت اروپا با ارسال اسلحه به اوکراین

در طی این هفته واشنگتن آشکارا اعلام کرد که می‌تواند بازوی نظامی اوکراین باشد. موضع واشنگتن دارای اختلافی اساسی با متحدان اروپایی خود است که می‌گویند این حرکت واشنگتن به نتیجه معکوس می‌انجامد و به افزایش درگیری‌ها در اوکراین دامن می‌زند.

فیلیپ بریدلاو، سرفرماندهی ناتو، ضمن اعلام تمایل برای فرستادن تسلیحات به اوکراین در نشست امنیتی مونیخ اضافه کرد: «غرب باید از تمام ابزار و امکانات خود استفاده کند.»

ارسولا فون درلاین، وزیر دفاع آلمان در این کنفرانس امنیتی گفت که اوکراین به اندازه کافی اسلحه در اختیار دارد. او همچنین به اظهار نظر فیلیپ بریدلاو واکنش نشان داد و او را به دامن زدن به درگیری‌ها متهم کرد.

به گفته سازمان ملل درگیری‌های شرق اوکراین از آوریل گذشته تاکنون حدود ۵۴۰۰ کشته بر جای گذاشته است.

روسیه متهم به دادن سلاح و مهمات جنگی به جدایی‌طلب‌ها شده است، اما روسیه این اتهام را رد می‌کند.

Share