Share

دولت اروگوئه اوایل ماه ژانویه یک دیپلمات ارشد ایرانی را به خاطر کار گذاشتن بمبی تقلبی در نزدیکی سفارت اسرائیل در مونته‌ویدئو اخراج کرد.

IRan

یک سگ بمب‌یاب این بمب را در ۷۰ متری سفارت اسرائیل در اروگوئه کشف کرد

روزنامه اسرائیلی «هاآرتص» نوشت که «یک مقام ارشد دولتی در اورشلیم» از اخراج این دیپلمات ایرانی حدود دو هفته پیش پرده برداشت.

بر اساس این گزارش، مقام‌های دولت اروگوئه به اسرائیل درباره این اتفاق گزارش داده‌اند، اما دولت اسرائیل از رسانه‌ای‌کردن آن خودداری کرده‌است.

به گزارش هاآرتص، تحقیقات سرویس امنیتی اروگوئه پس از کشف یک بمب تقلبی در نزدیکی سفارت اسرائیل نشان داده که فردی در سفارت ایران در این حادثه دست داشته‌ است.

در ادامه این گزارش ادعا شده‌است که دولت اروگوئه برای مشورت و رایزنی سراغ سفارت ایران می‌رود و پس از اتمام این رایزنی‌ها، یکی از دیپلمات‌های ارشد در سفارت ایران اخراج می‌شود.

خبرگزاری فارس در ایران نیز با اعلام این خبر نوشت «اوایل ماه گذشته میلادی یک  انفجار کوچک در ساختمانی در در مونته ویدئو رخ داد. بعدا اعلام شد که عامل این انفجار بمبی بوده که به صورت کامل عمل نکرده است.»

مقام‌های رسمی ایران تا کنون درباره ین خبر واکنشی نشان نداده‌اند.

وزیر خارجه اسرائیل از تأیید یا تکذیب این حادثه خودداری کرده‌است. یک سخنگوی وزارت خارجه به این خبرگزاری گفته‌ است که «من از این ماجرا اطلاع دارم، اما چیزی برای افزودن در این زمینه ندارم.»

در همین حال خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، ایرانا وزارتخانه های کشور و امور خارجه اروگوئه با انتشار اطلاعیه مشترکی، ادعای یک روزنامه اسرائیلی مبنی بر اخراج یک دیپلمات بلندپایه ایرانی از این کشور آمریکای جنوبی را به اتهام دست داشتن در یک بمبگذاری تکذیب کردند.

با این حال زمانه به طور مستقل نمی‌تواند انتشار چنین بیانیه‌ای را تأیید کند.

کشف یک بمب تقلبی

هشتم ژانویه، مأموران ویژه اروگوئه بمبی را خنثی کردند که دست آخر تقلبی‌بودن آن معلوم شد. این بمب در نزدیکی سفارت اسرائیل و در مجتمع اداری مرکز تجارت جهانی در شهر کار گذاشته شده‌بود. یک سگ بمب‌یاب این بمب را در ۷۰ متری سفارت اسرائیل کشف کرد.

بر اساس گزارش پلیس، این بمب کاملاً شبیه یک بمب واقعی بوده. این بمب تلقبی شامل فیوز، چاشنی انفجاری، و دیگر عناصر یک بمب واقعی بوده است.

آلفردو لارامندی، فرمانده تیپ ویژه خنثی‌سازی بمب اروگوئه توضیح داده‌است که «این بمب هرگز خطری به وجود نمی‌آورد» اما هشدار داد که شاید این حادثه تمرینی برای بمبگذاری واقعی بوده‌باشد.

Share