Share

دست کم ۳۴ نفر در سه بمب گذاری در روز شنبه هفت فوریه/۱۸بهمن در بغداد کشته شدند. به گفته پلیس این بمبگذاری‌ها ساعاتی قبل از لغو مقررات منع رفت وآمد شبانه در بغداد صورت گرفت.

iraq bomb

سخنگوی وزارت کشور عراق، سرتیپ سعد معان گفت اعتقاد ندارد که این بمب‌گذاری‌ها با لغو قانون منع رفت و آمد در بغداد در ارتباط باشد

به گزارش رویترز در اولین حمله، بمبگذار انتحاری کمربند انفجاری خود را در یک رستوران در محله شیعه‌نشین بغداد جدید منفجر کرد و ۲۲ نفر را کشت.

به گفته مقامات رسمی دست کم ۵۰ نفر در این انفجارها زخمی شدند.

در حمله دوم دو بمب به طور همزمان در منطقه شلوغ بازار «شرغا» منفجر شد که دست کم ۱۰ نفر را کشت.

به گفته مقامات پلیس بغداد بمب سوم نیز در محله شیعه‌نشین «ابو شعیر» منفجر شد و دو تن را کشت و ۷ نفر دیگر را نیز زخمی کرد.

پایان قانون منع رفت و آمد

سخنگوی وزارت کشور عراق، سرتیپ سعد معان گفت اعتقاد ندارد که این بمب‌گذاری‌ها با لغو قانون منع رفت و آمد در بغداد در ارتباط باشد.

دولت عراق پنجشنبه اعلام کرد که قانون قدیمی منع رفت وآمد که وضع آن به یک دهه قبل باز می گردد، شنبه پایان می‌یابد و اضافه کرد که اکثر مناطق بغداد «نظامی‌زدایی» شده‌اند.

بیشتر بخوانید: مقررات منع رفت و آمد شبانه در بغداد لغو شد

از زمان حمله نظامی امریکا برای سرنگونی صدام حسین در سال ۲۰۰۳ مقررات منع رفت و آمد در بخش های مهمی از شهر بغداد اجرا می شود.

بغداد، شهر ناآرام

بمبگذاری‌های اخیر مناطق شیعه‌نشین را پایتخت مورد هدف قرارداده است،با این حال با خونریزی های شدید فرقه ای سال ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ فاصله زیادی دارد.

سازمان ملل متحد یکشنبه اعلام کرد که طی درگیری‌ها و خشونت‌های عراق، دست‌کم هزار و ۳۷۵ تن در ماه ژانویه سال جاری کشته شدند. براساس این آمار بیشترین خسارت و تلفات در شهر بغداد، پایتخت این کشور بوده است.

آمار سازمان شمال کشته‌شدگان پیکارجویان نمی‌شود.

سال گذشته، عراق مرگبارترین سال خود از سال ۲۰۰۶- ۲۰۰۷ از سر گذراند. گفته‌ می‌شود ۱۲هزار و ۲۸۲ تن طی این سال کشته شدند.

Share