Share

فقط ۲۱ درصد از رأی‌دهندگان در همه‌پرسی اسلواکی که برای محدود کردن حقوق دگرباشان جنسی برگزارشده بود شرکت کردند و به این ترتیب، به دلیل بی‌اعتنایی مردم این همه‌پرسی شکست خورد.

فراخوان پاپ فرانسیس به شرکت در همه‌پرسی اسلواکی

فراخوان پاپ فرانسیس به شرکت در همه‌پرسی اسلواکی

در همه‌پرسی اسلواکی این پرسش به رأی گذاشته شده بود: آیا دگرباشان جنسی می‌توانند به لحاظ قانونی ازدواج کنند و سرپرستی کودکان بی‌سرپرست را به عهده گیرند؟

همه‌پرسی برای محدود کردن حقوق دگرباشان جنسی در اسلواکی شکست خورد. این همه‌پرسی را «اتحادیه خانواده» که به کلیسای کاتولیک نزدیک است ۷ فوریه برگزار کرده بود. نتیجه آن شامگاه گذشته اعلام شد.

پاپ فرانسیس از «اتحادیه خانواده» و همه‌پرسی برای محدود کردن حقوق دگرباشان جنسی حمایت کرده بود. پلاکاردهایی با تصاویر پاپ رأی‌دهندگان اسلواکی را به شرکت در این همه‌پرسی فرامی‌خواندند. با این‌حال حتی تلاش پاپ و اسقف‌های اعظم او نیز ثمر نداد و فقط ۲۱ درصد از رأی‌دهندگان در این همه‌پرسی شرکت کردند.

با وجود شکست همه‌پرسی اسلواکی، دگرباشان جنسی در این کشور همچنان از تبعیض رنج می‌برند. سال گذشته لایحه‌ای در پارلمان اسلواکی به تصویب رسید که به موجب آن همجنسگرایان اجازه ندارند با هم ازدواج کنند و خانواده تشکیل دهند. همچنین بر اساس این قانون همجنسگرایان نمی‌توانند سرپرستی کودکان بی‌سرپرست را به عهده گیرند.

اتحادیه اروپا اسلواکی را تحت فشار قرار داده بود که در قوانین تبعیض‌آمیز نسبت به همجنسگرایان تجدید نظر کند. «اتحادیه خانواده» با برخورداری از حمایت بی‌دریغ کلیسای کاتولیک قصد داشت با برگزاری یک همه‌پرسی در برابر خواست اتحادیه اروپا مقاومت کند.

در آستانه برگزاری همه‌پرسی اسلواکی، نهادهای حقوق بشری هشدار داده بودند که ممکن است با برگزاری چنین همه‌پرسی‌هایی تبعیض‌های اجتماعی نسبت به همجنسگرایان در اسلواکی قانونی و نهادینه شود.

تابستان گذشته ۴۰۰ هزار نفر از اهالی اسلواکی نامه‌ای در مخالفت با ازدواج همجنسگرایان امضاء کردند و برای پاپ فرانسیس فرستادند. این نامه باعث شکل‌گیری «اتحاد خانواده» و برگزاری همه‌پرسی شد. در اسلواکی پنج میلیون و ۴۰۰ هزار مسیحی زندگی می‌کنند. ۸۰ درصد آنان کاتولیک‌اند.

Share