Share

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا یکشنبه (۸فوریه/۱۹) بهمن، در کنفرانس امنیتی مونیخ هرگونه جدایی و تفرقه میان واشنگتن و اروپا را درباره سیاست‌های اخیر روسیه تکذیب کرد.

kerry

مرکل در کنفرانس امنیتی مونیخ گفته بود کمک تسلیحاتی به دولت اوکراین کمکی به حل بحران نمی‌کند

این خبر زمانی منتشر می‌شود که پیش از این بسیاری از سناتورهای ایالات متحده از آلمان و دیگر کشورهای اروپایی از جمله فرانسه که مخالف فرستادن سلاح به اوکراین هستند، انتقاد می‌کردند.

جان کری در این کنفرانس گفت که من اطمینان میدهم هیچ جدایی و تفرقه‌ای میان ایالات متحده آمریکا و اروپا وجود ندارد.

کری گفت:«ما متحدیم و همه متفق‌القول قبول داریم که چالش اوکراین را نمی‌توان با نیروی نظامی حل کرد. در این دیپلماسی همگی با هم اتحاد داریم و در کنار هم کار می کنیم.»

همزمان، مقام‌های ایالات متحده آمریکا می‌گویند که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری این کشور در حال بازاندیشی در موضع قبلی خود درباره تجهیز تسلیحاتی اوکراین است. او گفته این کار می‌تواند به جنگ نیابتی واشنگتن و مسکو در اوکراین بیانجامد.

همچنین جو بایدن، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا شنبه در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ گفته آمریکا با وجود اینکه نقش متفاوتی را در مناقشه اوکراین بازی می کند اما در عین حال سعی دارد تفاوت خود با اروپا را کم کند.

بیشتر بخوانید: نقض آتش‌بس در شرق اوکراین پس از مذاکرات صلح در کرملین

این خبر‌ها در حالی منتشر می‌شود که مقامات و برخی سناتورهای آمریکایی پیشنهاد داده‌اند تا با تجهیز تسلیحاتی اوکراین، این کشور توان دفاعی خود را تقویت کند. به نظر این مقامات مجهز کردن اوکراین به سلاح‌های بیشتر تنها راهی است که می‌تواند به یک توافق صلح ختم شود.

مخالفت اروپا با کمک تسلیحاتی به اوکراین

در پی این تحولات آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که جمعه شب در مسکو با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه ملاقات کرد، قرار است دوشنبه آینده برای دیدار با اوباما به واشنگتن سفر کند.

پیش‌تر برخی از مقامات نظامی آمریکا پیشنهاد داده‌ بودند که آمریکا برای اوکراین سلاح‌های پیشرفته بفرستد. روسیه هم گفته که ارسال سلاح را تهدیدی امنیتی علیه خود به حساب خواهد آورد.

موضع واشنگتن دارای اختلافی اساسی با متحدان اروپایی به ویژه آلمان و فرانسه است. آنها معتقدند تجهیز تسلیحاتی اوکراین توسط واشنگتن به نتیجه معکوس می‌انجامد و به افزایش درگیری‌ها در اوکراین دامن می‌زند.

آنگلا مرکل دیروز در کنفراس امنیتی مونیخ گفته بود کمک تسلیحاتی به دولت اوکراین در جنگ با شورشیان هوادار روسیه به  هیچ کمکی به حل بحران اوکراین نمی‌کند.

کشمکش بین جدایی‌طلبان هوادار روسیه و نیروهای دولت اوکراین از ماه ژانویه افزایش یافته است. تلاش‌های پیشین برای حفظ آتش‌بس بین طرفین، هر بار با درگیری میان این نیرو‌ها با شکست مواجه شده است.

Share