Share

شماری از زندانیان سیاسی در ماه‌های اخیر برای درمان بیماری‌های حاد جسمانی خود با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده‌اند.

saeed razavi

سعید رضوی فقیه پس از عمل جراحی قلب و پیوند پنج رگ قلبی با دست و پای بسته در بیمارستان بستری شد

از جمله این زندانیان سیاسی سعید رضوی فقیه، فعال سیاسی و روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب، و مصطفی دانشجو، وکیل و فعال حقوق دراویش گنابادی بوده اند، که اخیراً از دریافت امکانات مناسب پزشکی در شرایط اضطراری بی‌بهره مانده‌اند.

به گزارش سایت خبری «سهام نیوز»، سعید رضوی فقیه که اخیراً در بیمارستان قلب تهران تحت عمل جراحی قلب باز قرار گرفته است، عصر شنبه ۱۸ بهمن، علی‌رغم نظر پزشکان ناچار به امضای برگه ترخیص از بیمارستان و بازگشت به زندان رجایی‌شهر شد.

وب‌سایت‌ سهام‌نیوز منسوب به نزدیکان مهدی کروبی، از چهره‌های شاخص جنبش سبز در ایران است.

رضوی فقیه که پس از انجام یک سخنرانی انتقادی در همدان دستگیر شد، از مشکلات حاد قلبی رنج می‌برد و به دلیل نداشتن غذای مناسب و عدم دریافت دارو در زندان، دچار گرفتگی شدید عروق شده است.

او خود قادر به پرداخت هزینه‌های سنگین جراحی نبود و با این حال مسئولان زندان نیز در پرداخت این هزینه‌ها تعلل کردند. رضوی فقیه تهدید کرده بود که در اعتراض به سهل‌انگاری و تعلل زندان رجایی‌شهر در رسیدگی به درمانش اعتصاب غذا خواهد کرد.

بعد از عمل جراحی قلب و پیوند پنج رگ قلبی نیز، رضوی فقیه با دست و پای بسته در بیمارستان بستری بوده است. همزمان مأموران امنیتی نیز به شدت از ارتباط او با دیگران جلوگیری کرده‌اند.

‌مزاحمت‌های نیمه شب و هشدارهای دژبان بیمارستان امام خمینی او را در نهایت ناچار کرد که برای رعایت حال سایر بیماران برگه ترخیص از بیمارستان را امضا کند و به زندان بازگردد.

mostafa danshjoo

مصطفی دانشجو، وکیل و فعال حقوق دراویش گنابادی

 

از طرف دیگر یک منبع آگاه در گفت‌وگو با رادیو زمانه از انتقال مصطفی دانشجو به بهداری زندان اوین در اثر حمله قلبی خبر داد.

پزشک حاضر در بهداری دستور اعزام این فعال حقوق دراویش به اورژانس را صادر کرد اما در نهایت اعزام وی به علت لزوم هماهنگی با دادستانی معلق ماند. دانشجو که به بیماری آسم شدید و آریتمی قلبی مبتلا است، اول بهمن، در حین درمان و بدون ترخیص پزشک به دستور مقامات قضایی به زندان بازگردانده شد. در حال حاضر او در حالی که به پنجره و تهویه مناسب دسترسی ندارد، همراه با ۲۰۰ زندانی دیگر در یکی از سالن‌های بند ۸ محبوس است.

اعتراض به عدم دسترسی به امکانات پزشکی

بسیاری از زندان سیاسی در زندانهای مختلف ایران تا کنون نسبت به شرایط نامناسب بهداشتی در زندانها، عدم رسیدگی به وضعیت سلامت زندانیان، و عدم دسترسی به امکانات پزشکی اعتراض کرده‌اند.

گروه‌ها و فعالان حقوق بشر می‌گویند محرومیت زندانیان سیاسی از خدمات درمانی، روشی است که نیروهای امنیتی و قضایی برای اعمال فشار بیشتر به آنان استفاده می‌کند. تا به امروز نیز اعتراض و اعتصاب زندانیان سیاسی برای مقابله با این مشکل، جز به طور مقطعی نتیجه‌بخش نبوده است.

از نمونه اعتراض‌های جاری زندانیان سیاسی نسبت به عدم برخورداری از «حق درمان زندانی»، می‌توان به اعتصاب شش تن از درویشان زندانی در واکنش به عدم برخورداری هم مسلکان زندانی خود (حمیدرضا مرادی، مصطفی دانشجو و افشین کرم‌پور) از «خدمات درمانی» و «دسترسی به پزشک و دارو» اشاره کرد.

همزمان با اعتصاب شش زندانی یادشده، ۲۰ زندانی سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه با شرح وضعیت زندانیان بیمار محبوس در این بند، به رفتارهای غیرقانونی و خودسرانه مسئولان زندان و ابوالقاسم صلواتی، قاضی و رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی، در جلوگیری از پیگیری روند درمانی این زندانیان اعتراض کردند.

فعالان سیاسی در مورد وضعیت وخیم بند هفت زندان اوین نیز هشدار داده‌اند که حدوداً شش ماه پیش مهمان ۷۵ تن از زندانیان امنیتی-سیاسی بند ۳۵۰ بوده است. گزارش‌های رسیده از این بند، از عدم وجود روزنه‌ای برای هوای باز خبر می‌دهند. زندانیان منتقل‌شده به این بند در زیرزمین نگهداری می‌شوند که مرطوب، مملو از حشرات گزنده، و فاقد تهویه مناسب است و باعث تشدید بیماری‌های قلبی، تنفسی و پوستی برای زندانیان شده است.

Share