Share

غلام‌علی ابوحمزه، یکی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران خبر داده که ۴۲ میلیون ایرانی عضو شبکه‌های اجتماعی هستند.

WhatsApp2

به گزارش روزنامه جمهوری اسلامی، ابوحمزه، فرمانده سپاه انصارالحسین استان همدان در گردهمایی «فرماندهان گردان‌های امام حسین» گفت که ۹ میلیون ایرانی از شبکه اجتماعی موبایلی واتس‌آپ، ۱۲ میلیون نفر از وایبر و ۲۱ میلیون نفر دیگر هم از لاین استفاده می‌کنند.

این نخستین بار است که آمار عضویت شهروندان ایرانی در شبکه‌های اجتماعی موبایلی با این جزییات اعلام شده است.

این مقام نظامی افزود: «ما با استفاده از تکنولوژی مخالف نیستیم اما نحوه استفاده درست و فرهنگ استفاده درست هنوز وجود ندارد.»

هفته گذشته نیز علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران گفته بود بیش از ۹ میلیون ایرانی عضو وایبر و بیش از چهار میلیون نفر نیز عضو فیس‌بوک هستند.

با وجود استفاده گسترده شهروندان ایرانی از شبکه‌های اجتماعی اما مقامات قضایی خواهان فیلتر این شبکه‌ها هستند، موضوعی که البته دولت با آن موافق نیست و قصد دارد فیلترینگ هوشمند را در این زمینه اجرا کند.

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، چند هفته پیش گفته بود فیلترینگ برخی از نرم‌افزارهای موبایل همچنان پابرجاست و دستگاه‌های مربوط موظف هستند که این دستور را اجرا کنند.

بیشتر بخوانید: دادستان تهران: فیلترینگ نرم‌افزارهای موبایل باید اجرا شود

حکم دستگاه قضایی در مورد فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی تانگو، واتس آپ و لاین اواخر دی‌ماه گذشته اعلام شد و گفته می‌شد که این حکم به وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات به‌عنوان مجری نیز ابلاغ شده اما این وزارتخانه آن را مسکوت گذاشته است.

مقام‌های دولتی و در رأس آن حسن روحانی، رئیس‌جمهور مخالف فیلتر کامل شبکه‌های اجتماعی هستند.

به گفته علی جنتی «استفاده از این ابزارها اجتناب‌ناپذیر است و کسی‌نمی تواند در برابر آن بایستد زیرا با وجود فیلتر شدن برخی از سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی بازهم با فیلترشکن از این فضاها استفاده می‌شود.»

Share