Share

به دنبال درگیری‌هایی که در حاشیه مسابقه دو تیم فوتبال در اطراف استادیومی در قاهره پیش آمد، ۲۲ نفر کشته شده‌اند. برخی منابع  از کشته شدن دست‌کم ۳۰ نفر خبر می‌دهند. به دنبال این حادثه تمام رقابت‌های باشگاهی در مصر به حالت تعلیق در‌ آمده است. محدودیت‌های برگزاری رقابت‌های باشگاهی اخیرا رفع شده بود.

Police and soccer fans argue during a scuffle as fans attempt to enter a stadium to watch a match, on the outskirts of Cairo

روز ۸ فوریه دو تیم «زمالک» و «انپی» با هم مسابقه داشتند. خبرگزاری رویترز از قول پزشکان و شاهدان عینی گزارش داده که بیشتر قربانیان به دلیل خفگی ناشی از گاز اشک‌آور از سوی پلیس کشته شده‌اند. برخی منابع خبری نوشته‌اند که که کشته‌شدگان به دلیل خفگی و زیر دست و پا ماندن جان خود را از دست داده‌اند. با وجود این درگیری‌ها مسابقه ادامه پیدا کرده و با نتیجه یک بر یک به پایان رسیده است.

دلیل درگیری‌ها تلاش هواداران برای ورود به ورزشگاه بوده است. وزارت کشور مصر اعلام کرده که گروه بزرگی از هواداران تیم زمالک برای تماشای مسابقه به استادیوم نیروی هوایی رفته بودند تا مسابقه را ببینند. آنها می‌خواستند به زور وارد ورزشگاه شوند اما نظامیان جلوی آنها را گرفته‌اند.

مقامات مصری گفته‌اند این افراد بلیت تماشای مسابقه را نداشته‌اند اما هواداران تیم‌ها می‌گویند هجوم جمعیت به دلیل بسته بودن تمام درها و باز ماندن تنها یک در صورت گرفته است.

گروهی از هواداران تیم زمالک و نیز اعضای خانواده حادثه دیدگان بیرون بیمارستانی که آسیب‌دیدگان در آن هستند جمع شده‌اند.

هواداران تیم زمالک مشهور به «اولترا» از زمان سرنگونی حسنی مبارک در سال ۲۰۱۱ میلادی همواره با نیروهای پلیس درگیری‌ داشته‌اند. اهمیت آنها در مصر به دلیل نقشی است که در سرنگونی دیکتاتور پیشین مصر داشتند و اکنون دادستانی مصر دستور داده که سردسته‌های هواداران این تیم که به نام «شوالیه‌های سفید» شناخته می‌شوند، بازداشت شوند.

رویترز گزارش داده که کشته‌شدگان در صفحه فیس‌بوک رهبران هواداران، «شهید» نامیده شده‌اند.

درگیری‌های خشونت بار در حاشیه مسابقات فوتبال در مصر سابقه دارد. در سال ۲۰۱۲ هم ۷۲ نفر در یک درگیری مشابه در «پورت‌سعید» کشته شدند.

گفته می‌شود که پلیس در درگیری‌ پورت سعید دخالت نکرده چون آنها را در سرنگونی مبارک موثر می‌دانست.

برخی افرادی که در آن ناآرامی‌ دخالت داشتند حکم اعدام دریافت کردند.

Share