Share

شهر اهواز و دیگر نواحی استان خوزستان همچنان در میان گرد و غبار ناپیداست. میزان آلودگی به حدی رسیده است که پس از مدرسه‌ها و مراکز آموزشی، اداره‌های ۱۲ شهر این استان نیز تعطیل شده‌اند.

Ahwaz in Dust

در حال حاضر غلظت گرد و غبار در اهواز بیش از ۴۵ برابر حد مجاز اعلام شده است.

در این شرایط مدیر‌عامل جمعیت هلال‌احمر استان خوزستان گفته است که «از چند روز گذشته تا امروز (۲۱ بهمن‌ماه) حدود ۱۵۰ هزار ماسک در شهرهایی که بیشتر با گرد و غبار درگیر بوده‌اند، توزیع شده است.»

علی خدادادی گفته که با تمهیدات اندیشیده شده، قرار است در سراسر استان خوزستان، ماسک توزیع بشود.

فردا چهارشنبه ۲۲ بهمن‌ماه، سالروز پیروزی انقلاب مردم ایران در سال ۵۷ است و بر اساس سنت جمهوری اسلامی، در این روز در سراسر کشور راهپیمایی برگزار می‌شود.

با وجود اوضاع بحرانی هوا و تعطیل شدن اداره‌ها در شهرهای مختلف استان خوزستان، قرار است فردا در این استان هم راهپیمایی برگزار شود و مدیر‌عامل جمعیت هلال‌احمر این استان گفته که در راهپیمایی فردا، در طول مسیر راهپیمایی و جایگاه‌های محل استراحت سالمندان و همچنین در کنار آمبولانس‌ها، ماسک توزیع ‌شود.

خدادای هم‌چنین گفته است که در مسیرهای راهپیمایی ۲۲ بهمن در سراسر استان خوزستان، پوشش امدادی ارائه خواهد شد و چادرهایی نیز برای استراحت سالمندان در طول مسیر راهپیمایی برپا می‌شود.

این پیش‌بینی‌ها در حالی انجام شده است که اساساً معلوم نیست مردم در استان خوزستان فردا امکان خروج از خانه‌هایشان را داشته باشند یا نه، اما خدادادی گفته است: «ایستگاه‌های سلامت در طول مسیر ایجاد خواهد شد تا اگر کسی دچار مشکل شد، سریعاً رسیدگی شود. تست فشار خون نیز در این مکان‌ها انجام می‌شود.»

درباره وضعیت هوای اهواز بیشتر بخوانید: هوای اهواز غیرقابل تنفس شد

تجمع در مقابل استانداری

به دنبال فرو رفتن شهر اهواز و نواحی دیگری از استان خوزستان و استان‌های هم‌جوار در گرد و غبار، عده‌ای از مردم شهر اهواز مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

سایت «خوز نیوز» که اخبار استان خوزستان را منتشر می‌کند، خبر از برگزاری این تجمع اعتراضی در بعد‌از‌ظهر امروز (سه‌شنبه، ۲۱ بهمن‌ماه) داده است و عکس‌هایی از این تجمع منتشر کرده است.

از سوی دیگر بر اساس اعلام مدیرکل روابط عمومی استانداری خوزستان، مدرسه‌ها، اداره‌ها و دانشگاه‌های ۱۲ شهر این استان، به دلیل تداوم و شدت پدیده گرد و غبار امروز تعطیل بوده‌اند.

بر اساس اعلام جمال درویش، اهواز، باوی، حمیدیه، کارون، دشت آزادگان، امیدیه، رامشیر، ماهشهر و بندر امام، هویزه، سوسنگرد و هندیجان، شهرهایی بوده‌اند که کلیه فعالیت‌های دولتی و آموزشی در آن‌ها به حالت تعطیل درآمده است.

تعطیلی آبادان، دزفول، شوش و اندیمشک

بر اساس اخبار منتشر شده، دستگاه‌های اجرایی، مراکز آموزش عالی و مدارس مقاطع مختلف تحصیلی شهرستان آبادان و دزفول هم به دلیل گرد و غبار و انتشار بیش از حد مجاز ریزگرد‌ها، از عصر امروز (سه‌شنبه ۲۱ بهمن‌) تعطیل شده‌اند.

حبیب الله آصفی، فرماندار شهرستان دزفول گفته است که مدارس این شهرستان در همه مقاطع از ظهر سه‌شنبه تعطیل بوده و تمام ادار‌ه‌های دزفول هم از ساعت ۱۲ ظهر تعطیل شده‌اند. فرمانداران شهرهای شوش و اندیمشک هم از تعطیلی مدرسه‌های این شهر‌ها در همه مقاطع تحصیلی خبر داده‌اند.

با وجود این تعطیلی گسترده، کارگران اما باید در محل کار خود در کارگاه‌ها و کارخانه‌ها حاضر شوند و آلودگی شدید هوا باعث تعطیلی کارخانه‌ها نشده است. به این ترتیب بیش‌ترین سهم از آسیب حاصل از ذرات گرد و غبار نصیب کارگران می‌شود و در میان آنان، کسانی که در فضای باز کار می‌کنند، وضعیت به مراتب وخیم‌تری خواهند داشت.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، آن دسته از کارگران خوزستانی که در فضای باز کار می‌کنند، تأثیرات پدیده ریزگرد‌ها را بر قرنیه چشم، قلب و ریه خود به وضوح احساس می‌کنند.

این در حالی است که فعالان کارگری در مجتمع کشت و صنعت هفت تپه، گفته‌اند که حضور کارگران این واحد تولیدی در محل کارشان، در روزهایی که آلودگی هوا از مرز هشدار گذشته نیز اجباری بوده است.

ریزگرد‌های سیاسی

مردم شهرهای غربی و جنوبی ایران، سال‌هاست که از آلودگی هوا به دلیل وجود زیر‌گردها رنج می‌برند اما به نظر می‌رسد که در طول این سال‌ها، شرایط تا این اندازه وخیم و بحرانی نبوده است.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست ایران، امروز سه‌شنبه ۲۱ بهمن‌ماه، درباره این پدیده گفته است که آن‌چه امروز در استان خوزستان می‌گذرد، «محصول بی‌تدبیری و بی‌توجهی به مسأله محیط زیست در سال‌های گذشته است.»

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سعید متصدی درخواست حل معضل گرد و غبار در طول مدت یک‌سال روی کار آمدن دولت جدید را نشان‌دهنده عدم تخصص در موضوع دانسته و گفته است:‌ «این درخواست بیانگر غرض‌ورزی شخصی و سیاسی افراد است که امروز سلامت مردم و محیط زیست را بهانه‌ای برای دستیابی به دیگر اهداف خود می‌دانند.»

متصدی اضافه کرده است: «کسانی که امروز خود را صدای رسای مردم خوزستان معرفی می‌کنند، چرا در هشت سال گذشته که وضعیت محیط زیست کشور و استان خوزستان شرایطی اسفناک را تجربه می‌کرد، هیچ واکنشی در این زمینه نداشتند؟» معاون سازمان حفاظت محیط زیست ایران تأکید کرده که سلامت مردم، محل تسویه حساب‌های سیاسی نیست.

در حال حاضر غلظت گرد و غبار در اهواز بیش از ۴۵ برابر حد مجاز اعلام شده است.

بیشتر بخوانید: هوای اهواز همچنان ناسالم است

آلودگی شدید هوا در اهواز از روز سه‌شنبه، ۷ بهمن ماه آغاز شده است. تا ساعت ۱۲ ظهر این روز میزان ذرات معلق در هوا در این شهر بیش از دو هزار و ۳۳۵ میکروگرم بر متر مکعب گزارش شده بود. امروز غلظت گرد و خاک در اهواز به بیش از شش هزار میکروگرم رسیده است.

احمدرضا لاهیجان‌زاده، مدیرکل اداره‌کل محیط زیست استان خوزستان با اعلام این عدد گفته است که این میزان بیش از ۴۵برابر حد مجاز است.  او اضافه کرده است که «از ابتدای صبح امروز، میزان غلظت گرد و غبار در شهرهای استان هم افزایش یافته است.»

گزارش‌های رسیده از اهواز حاکی از آن است که در حال حاضر، به دلیل شدت گرد و خاک، شعاع دید افقی به کمتر از ۱۰۰ متر رسیده است. از فرودگاه بین‌المللی اهواز نیز خبر می‌رسد که در سه روز اخیر، بسیاری از پروازها به دلیل غلظت گرد و غبار و کاهش دید افقی تا کمتر از ۵۰ متر، لغو شده‌اند.

بیشتر بخوانید: آلودگی هوای اهواز دست‌کم ۶۶ برابر حد مجاز

پدیده گرد و غبار که در دو هفته گذشته بیشتر مناطق استان خوزستان را در برگرفته، زندگی روزمره مردم در این استان را فلج کرده است.

Share