Share

یونان و اتحادیه اروپا با هم بر سر چگونگی بازپرداخت بدهی‌های این کشور به توافق نرسیدند. اجلاس وزرای اقتصاد اتحادیه اروپا و یونان نیمه‌شب چهارشنبه ۱۱ فوریه/۲۲ بهمن بدون دستیابی به یک نتیجه مشخص به پایان رسید. اتحادیه اروپا خشمگین است. یونان از کمک‌های احتمالی مالی روسیه و چین استقبال کرده.

یانیس واروفاکیس، وزیر اقتصاد یونان پس از اجلاس بروکسل

یانیس واروفاکیس، وزیر اقتصاد یونان پس از اجلاس بروکسل

یانیس واروفاکیس، وزیر اقتصاد یونان روز گذشته به بروکسل سفر کرده بود، با این هدف که در اجلاس وزرای اقتصاد اتحادیه اروپا شرکت کند و بر سر چگونگی بازپرداخت بدهی‌های یونان به اتحادیه اروپا به توافقی دست یابد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، یورن دیسلبلوم، وزیراقتصاد هلند و رئیس کشورهای عضو منطقه یورو پس از پایان اجلاس وزاری اقتصاد اتحادیه اروپا در بروکسل گفت: «ما حالا می‌دانیم که مشکلات چیست، اما نتوانستیم به تفاهم برسیم.»

مذاکرات وزرای اقتصاد اتحادیه اروپا با یونان بر سر چگونگی بازپرداخت بدهی‌های این کشور می‌بایست دوشنبه ۱۶ فوریه از سر گرفته شود. این تنها توافقی‌ست که حاصل شده.

خبرگزاری آلمان گزارش داده است که نیمه‌شب گذشته وزرای اقتصاد اتحادیه اروپا بیانیه‌ای تنظیم کرده بودند اما در آخرین دقایق یانیس واروفاکیس، وزیر اقتصاد یونان پس از یک گفت‌و‌گوی تلفنی با آتن از امضای این بیانیه خودداری کرد. ولفگانگ شویبله، وزیر اقتصاد آلمان در آن لحظه اجلاس را ترک کرده بود. او گمان می‌کرد توافق با آتن قطعی‌ست.

مهلت برنامه حمایتی اتحادیه اروپا از اقتصاد یونان ۲۸ فوریه به سر می‌رسد. اتحادیه اروپا می‌گوید اگر این برنامه تمدید نشود یونان در آستانه ورشکستگی قرار می‌گیرد. روسیه و چین به یونان پیشنهاد کمک مالی داده‌اند. آتن از این پیشنهاد استقبال کرده و قصد دارد جوانب آن را بسنجد. همزمان با سفر وزیر اقتصاد یونان به بروکسل، وزیر خارجه یونان هم به مسکو سفر کرد.

بیشتر بخوانید:حمایت مالی روسیه و چین از یونان در چشم‌انداز

آلکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان و رهبر حزب چپ‌گرای سیریزا نیز در این میان نامه سرگشاده‌ای خطاب به مردم آلمان نوشته و از سیاست‌های مالی اتحادیه اروپا انتقاد کرده است.

سپیراس در این نامه نوشته است: «در سال ۲۰۱۰ دولت یونان به دلیل بدهی‌های بیش از اندازه از ارائه خدمات بازماند. متأسفانه، مقام‌های اتحادیه اروپا مدعی شدند که این مشکل می‌تواند با ابزارهایی از جمله ارائه بزرگ‌ترین وام در طول تاریخ به یونان در مقابل پذیرش طرح ریاضتی رفع شود. اروپا وام‌ها را به بانکداران مشهور داد؛ به کسانی که از درک [پیامدهای این وام‌ها برای اقتصاد یونان] خودداری می‌کردند و ترجیح می‌دادند مشکل اساسی حل نشود اما به گرفتن وام خارجی ادامه دهند، در صورتی که ادامه چنین وضعیتی به ورشکستگی یونان در آینده منجر می‌شد.»

در اجلاس وزرای اقتصاد اتحادیه اروپا بحث بر سر تصویب وام‌های جدید برای پرداخت بدهی‌های معوقه یونان بود. اما یانیس واروفاکیس، وزیر اقتصاد یونان با این برنامه مخالفت کرد.

واروفاکیس در پایان اجلاس بروکسل گفت: «هدف از برگزاری این نشست این نبود که حتماً به توافق برسیم. یونان بارها تأکید کرده که با بانک مرکزی اروپا و صندوق بین‌المللی پول همکاری می‌کند. تهدیدات برخی کشورهای اتحادیه اروپا را هم نشنیده گرفتیم.»

وزیر اقتصاد یونان در ادامه اظهار امیدواری کرد که در اجلاس دوشنبه ۱۶ فوریه اتحادیه اروپا مصالح یونان را در نظر بگیرد و توافق بر سر چگونگی بازپرداخت بدهی‌های این کشور حاصل شود.

قرار است که آلکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در حاشیه اجلاس سران کشورهای اتحادیه اروپا با هم دیدار و گفت‌و گو کنند. موضوع این گفت‌و گو تعهدات پیشین یونان نسبت به اقتصاد ریاضتی‌ست.

Share