Share

گزارشگران بدون مرز در رده‌بندی سال ۲۰۱۴ آزادی رسانه‌ها، همچون سال‌های گذشته سه کشور اسکاندیناوی را در رتبه‌های نخست قرار داده. ایران در میان ١٨٠ کشور در رده ١٧٣ مانده است.

Social-network-Media

گزارشگران بدون مرز رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها در سال ۲۰۱۴  را روز پنج‌شنبه ۱۲ فوریه ۲۰۱۵/ ۲۳ بهمن ۱۳۹۳ منتشر کرد.

بر اساس رده‌بندی‌های ۱۲ سال اخیر گزارشگران بدون مرز، ایران در این مدت یا سقوط کرده یا جایگاه خود را حفظ کرده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز گفته است که با انتخاب حسن روحانی به‌عنوان رئیس جمهور ایران در خردادماه سال ۱۳۹۲، وضعیت آزادی اطلاع‌رسانی در این کشور تغییر مثبت چندانی نکرده است.

بنا به این گزارش، رسانه‌ها در ایران همچنان توقیف می‌شوند. موج بازداشت روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران، در دو سال اخیر از سوی سپاه پاسداران با همکاری فعالانه دستگاه قضایی تحت نظارت رهبر جمهوری اسلامی سازماندهی شده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز این بازداشت‌ها را یادآور بازداشت‌های فردای انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۱۳۸۸ دانسته و افزوده است که همچنان بسیاری از بازداشت‌شدگان این اعتراض‌ها در زندان به‌سر می‌برند.

گزارش رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها از «سکوت دولت حسن روحانی در برابر سرکوب آزادی اطلاع‌رسانی» گفته و افزوده است که اگر این سکوت همیارانه نباشد، دست‌کم پرسش‌برانگیز است.

بر این اساس گزارشگران بدون مرز ایران را با ۵۰ فعال رسانه‌ای زندانی یکی از پنج زندان جهان برای روزنامه‌نگاران دانسته است.

در صدر جدول رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها در سال ۲۰۱۵، همچون سال‌های گذشته فنلاند، نروژ و دانمارک قرار دارند. در انتهای جدول نیز ترکمنستان، کره شمالی، اریتره جای گرفته‌اند.

در این رده‌بندی، آمریکا با از دست دادن سه رده به رتبه ۴۹، روسیه با از دست دادن ۴ رده به رتبه ۱۵۲ و چین با از دست دادن یک رده به رتبه ۱۷۶ نزول کرده‌اند.

سال ۲۰۱۴ سال «پس‌رفت خشونت‌بار آزادی رسانه‌ها» عنوان شده که دو سوم از ١٨٠ کشور حاضر در جدول نسبت به سال گذشته پس رفته‌اند.

در این میان اروپای غربی شاهد پس‌رفت بسیاری از کشورها بود، از جمله ایتالیا که در رده ۷۳ قرار دارد، ۲۴ رتبه و ایسلند که در رده ۲۱ است ۱۳ رتبه از دست داده‌اند. گزارش، این سقوط را هشداری برای این «دمکراسی نمونه» دانسته و آن را «مهم‌ترین پس‌رفت میان رده‌بندی جهانی» خوانده است.

در اروپا همچنین آذربایجان با رتبه ۱۶۲، بزرگ‌ترین زندان این قاره برای فعالان رسانه‌ای عنوان شده است. رتبه آذربایجان در سال ۲۰۱۴ بزرگ‌ترین فرود در میان ۲۵ کشور آخر جدول رده‌بندی است.

در همین حال گرجستان (۶۹) و ساحل عاج (‌۸۶) با ۱۵ رده صعود بیشترین تحول مثبت را داشته‌اند.

رده‌بندی آزادی رسانه‌ها در جهان بر اساس وضعیت آزادی مطبوعات و ساختارهای تضمین‌کننده‌‌ حق بنیادین «دانستن» در کشورهای مختلف ارائه می‌شود. این گزارش با همکاری صدها تن از روزنامه‌نگاران و کارشناسان رسانه‌ها، وکلا و مدافعان حقوق‌ بشر تهیه می‌شود.

این رده‌بندی منبعی برای شناخت بیشتر وضعیت آزادی رسانه‌ها در جهان است و به این عنوان، مورد استناد بسیاری از نهادهای جهانی از جمله سازمان ملل، بانک جهانی و بسیاری از نهادهای ملی در کشورهای جهان قرار می‌گیرد.

Share