Share

باراک اوباما می‌خواهد عملیات نظامی علیه گروه «دولت اسلامی» را گسترش دهد. دور جدید حملات هوایی آمریکا در سوریه و عراق آغاز شده است.

در سوریه چندین پایگاه نیروهای دولت اسلامی در اطراف شهر کوبانی مورد هدف قرار گرفته‌اند.

در سوریه چندین پایگاه نیروهای دولت اسلامی در اطراف شهر کوبانی مورد هدف قرار گرفته‌اند.

به‌گزارش رویترز، نیروهای آمریکایی در ۲۴ ساعت گذشته چندین حمله هوایی علیه شبه‌نظامیان دولت اسلامی در عراق و سوریه انجام داده‌اند. ارتش آمریکا این حملات را در شبکه اجتماعی خود در فیس‌بوک تأیید کرده است.

بنا به این گزارش، از چهارشنبه ۱۱ فوریه، ۱۲ حمله هوایی در عراق و سه حمله هوایی در سوریه انجام شده است.

حملات هوایی به نزدیکی شهرهای موصل و کرکوک، موفقیت‌آمیز گزارش شده‌اند. زیرساخت‌ها، ساختمان‌ها، سلاح‌ها و وسایل نقلیه شبه‌نظامیان در جریان این حملات نابود شده‌اند.

در سوریه نیز چندین پایگاه نیروهای دولت اسلامی در اطراف شهر کوبانی مورد هدف قرار گرفته‌اند.

از شش ماه پیش تاکنون، آمریکا نیروهای ائتلاف جهانی ضد داعش را رهبری می‌کند. مبنای قانونی عملیات ایالات متحده بر اساس قوانینی است که یک بار در کنگره برای استفاده از سلاح در افغانستان و عراق تصویب شده بود.

این قوانین دو مجوز با عنوان «استفاده از نیروی نظامی» (AUMF) هستند که اجازه عملیات نظامی را به ارتش آمریکا می‌دهند.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در تلاش است تا مجوز جدیدی را برای تقویت عملیات نظامی علیه گروه «دولت اسلامی» در کنگره به تصویب برساند.

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در گفت‌وگو با شبکه جهانی «بی‌بی‌سی» گفته است، اطلاعات مربوط به حملات هوایی علیه داعش به رهبری آمریکا، از طریق کشورهایی مثل عراق به سوریه می‌رسد.

بیشتر بخوانید: بشار اسد: از عملیات آمریکا علیه داعش باخبر می‌شویم

اسد دریافت اطلاعات و ارسال پیام از طریق کشورهای ثالث را تأیید کرد و آن را نوعی همکاری غیرمستقیم دانست اما افزود که هیچ گفت‌وگوی مستقیمی میان دو کشور برقرار نشده و پیام‌ها عمومی بوده‌اند نه عملیاتی.

Share