Share

مظفر صالح‌نیا در سنندج احضار شد و مورد بازجویی قرار گرفت. جمیل محمدی محاکمه شد و جعفر عظیم‌زاده نیز با احضاریه به دادگاه فراخوانده شد.این سه نفر از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران هستند.

bazdasht

به‌گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مظفر صالح‌نیا صبح روز ۱۹ بهمن‌ماه به ستاد خبری وزارت اطلاعات سنندج احضار شد و از ساعت ۱۲ ظهر تا ۱۴ بعد از ظهر مورد بازجویی قرار گرفت.

او در دی‌ماه ۱۳۹۰ به همراه شریف ساعدپناه بازداشت و پس از دو هفته آزاد شده بودند.

روز ۱۲ بهمن ماه نیز مهرداد امین‌وزیری، فعال کارگری به دادگاه انقلاب سنندج احضار شده بود.

همچنین در همین روز در شهر سنندج، زانیار باغیان دیگر فعال کارگری بازداشت و به اداره اطلاعات این شهر منتقل شد.

مهرداد امین‌وزیری پیش از این در ۸ دی‌ماه سال جاری در محل کار خود توسط ماموران اطلاعات دستگیر و پس از گذشت ۱۰ روز با قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی به‌صورت موقت آزاد شده بود.

هرانا همچنین گزارش داده است که جمیل محمدی، از اعضای هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران صبح ۱۹ بهمن‌ماه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران محاکمه شده است.

بنا به این گزارش، در این دادگاه جمیل محمدی به دلیل شرکت در کمپین اعتراضی ۴۰ هزار امضای کارگری و عضویت در اتحادیه آزاد کارگران ایران به اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت کشور تفهیم اتهام شد.

محمدی در این دادگاه ضمن رد اتهام وارده، بر حق کارگران برای دفاع از حقوق انسانی‌شان تأکید کرد.

جعفر عظیم‌زاده نیز با اتهامات اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی و خارجی، اخلال در نظم و آسایش عمومی، بر هم زدن امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی، روز ۱۰ اسفندماه سال جاری محاکمه قرار خواهد شد.

این دو فعال کارگری از هماهنگ‌کنندگان طومار اعتراضی ۴۰ هزار نفری کارگران بودند که نیمه‌شب ۱۰ اردیبهشت‌ماه امسال با یورش مأموران امنیتی به خانه‌هایشان بازداشت و به ترتیب مدت ۲۳ و ۴۶ روز در بند ۲۰۹ زندان اوین زندانی شدند.

طومار ۴۰ هزار نفری کارگران در اعتراض به تعیین حداقل دستمزد تهیه شد. کارگران معتقد بودند که حداقل دستمزدی که تصویب شده چندین برابر زیر خط فقر است و تورم و گرانی موجود در جامعه در این تصمیم‌گیری در نظر گرفته نشده است.

در همین حال هرانا خبر داده است که حاتم صمدی، فعال کارگری که هفته گذشته یک روز در بازداشت شده بود آزاد شده است.

وی روز دوشنبه ۲۰ بهمن‌ماه، ساعت ۱۰ صبح در محل کارش در سنندج، توسط چندین نفر از مأموران لباس شخصی بازداشت شد.

پس از انتقال حاتم صمدی به مکانی نامعلوم، اداره اطلاعات سنندج با خانواده او تماس گرفت و بازداشت او را توسط این اداره مورد تأیید قرار داد. این فعال کارگری غروب همان روز پس از چندین ساعت بازجویی سرانجام آزاد شد.

بیشتر بخوانید: حاتم صمدی، فعال کارگری بازداشت شد

Share