Share

احمد خاتمی، خطیب نماز جمعه ضمن اینکه بر «نفرت» مردم ایران از آمریکا تاکید کرد، گفت که توافق هسته‌ای نه فتح‌الفتوح است، نه فروختن کشور.

احمد خاتمی: «یک شعار دیگر در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال این بود که "پاسخ هر گزینه روی میز، مرگ بر آمریکای اسلام‌ستیز".»

احمد خاتمی: «یک شعار دیگر در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال این بود که “پاسخ هر گزینه روی میز، مرگ بر آمریکای اسلام‌ستیز”.»

حجت‌الاسلام احمد خاتمی، از اعضای مجلس خبرگان رهبری که روز ۲۴ بهمن ماه به عنوان خطیب نماز جمعه سخنرانی کرد، ضمن تاکید بر اینکه در برداشت از سیاست‌های گروه مذاکره‌کننده ایران با ۵+۱ نباید «افراط و تفریط» کرد، با تجلیل از شعار «مرگ بر آمریکا» از تیم مذاکره‌کننده نیز «تا حدودی» حمایت کرد.

حمایت ضمنی از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای؛ معضل «دست بسته»

احمد خاتمی با اشاره به اینکه محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، و تیم مذاکره‌کننده همراه او زیر نظر ولایت فقیه عمل می‌کنند، حمایت ضمنی خود از این گروه را ابراز کرد و گفت: «درباره کارنامه تیم مذاکره افراط و تفریط نکنیم.»

خطیب موقت نماز جمعه در پاسخ به یک سیاستمدار آمریکایی به نام کوهن که گفته بود «تحریم‌های اقتصادی دست ایران را بسته و تیم مذاکره‌کننده ایران با دست‌های بسته در مذاکرات حاضر می‌شود»، گفت: «مردم در راهپیمایی به دهان این یاوه‌گویی‌ها زدند و نشان دادند که ملت ایران نه تنها گیر نیفتاده و دست‌بسته نیست بلکه تیم مذاکره‌کننده مدبرانه برنامه خود را دنبال می‌کند.»

به نظر می‌رسد که احمد خاتمی به گفت‌و‌گوی دیوید کوهن، معاون وزیر امنیت در حوزه تروریسم و اطلاعات امور مالی با روزنامه «وال استریت ژورنال» اشاره می‌کند که در آن گفته بود: «آن‌ها گیر افتاده‌اند و تنها راه، رهایی از تحریم‌هاست.»

«گیر افتادن» در رسانه‌های ایران به «دست بسته» ترجمه شده بود.

خاتمی که شعار مذاکرات هسته‌ای را «نه تحریم نه ذلت، مذاکره با عزت» می‌داند گفت: «تیم ۱+۵ و به ویژه آمریکا در پی عملیات فریب بود، ‌‌‌ همان فریبی که با قرارداد اسلو بر سر فلسطین آوردند و با توافق بر سر کلیات گفتند که به تدریج به جزئیات هم می‌رسیم اما تاکنون که ۲۲ سال که از آن توافق گذشته یک گام هم جلو نرفته‌اند و می‌خواستند همین مسئله را در برنامه هسته‌ای ما تکرار کنند.»

خاتمی افزود که دعوا بر سر کلیات نیست و جزئیات مهم است و با برداشت خود از سخنان سید علی خامنه‌ای که گفته است «باید در یک مرحله همه چیز تمام شود»، گفت: «این سخن رهبری کافه آن‌ها را به هم ریخت.»

احمد خاتمی به سخنرانی روز یکشنبه ۱۹ بهمن/ ۸ فوریه خامنه‌ای در دیدار با گروهی از فرماندهان و افسران نیروی هوایی ایران اشاره دارد. در این سخنرانی او نیز به صحبت‌های «دیوید کوهن» در مورد «دست‌بسته» بودن ایران اشاره می‌کند.

خامنه‌ای در این صحبت‌ها اولویت‌های خود برای مذاکره با ۵+۱ را مطرح کرده و می‌گوید: «اگر توافقی انجام شود، باید در یک مرحله و در بردارنده کلیات و جزئیات بوده و مفاد آن نیز باید روشن، واضح و غیرقابل تفسیر و تأویل باشد و به گونه‌ای نباشد که طرف مقابل بهانه جویی کند.»

خاتمی با تشکر از خدا برای داشتن «چنین رهبر هوشیاری که چشم بیدار امت» است، از جانب مردم ایران گفت: «ما مطیع امر رهبر بزرگوار خود» هستیم.

خطیب نماز جمعه رو به سوی منتقدان تیم مذاکره کننده ایران گفت که «جلوه اعتدال» را نگه دارند: «افراط این است که بگویند این توافق فتح‌الفتوح بود در حالی که اینطور نیست و این یک حرکت عادی در سیاست خارجی محسوب می‌شد؛ تفریط هم این است که برخی بگویند مذاکره‌کنندگان کشور را فروخته‌اند در حالی که مذاکره‌کنندگان فرزندان این ملت هستند و دائم تأکید دارند که در چارچوب اوامر ولایت برنامه‌های خود را تنظیم می‌کنند.»

او در ‌‌نهایت گفت که آمریکا خودش «دست‌بسته» است و این «دست بستگی» آمریکا در شعار «مرگ بر آمریکا» ایران تجلی پیدا کرده است.

راهپیمایی ۲۲ بهمن و شعار «مرگ بر آمریکا»

احمد خاتمی با اشاره به فراگیری راهپیمایی ۲۲ بهمن حتی در شهرهایی که شرایط جوی مناسب نبوده است، گفت که حضور مردم خوزستان و شهرهای زیر سرمای صفر بیانگر حمایت مردمی از جمهوری اسلامی است.

او همچنین با تکریم شعار «مرگ بر آمریکا» در این راهپیمایی‌ها اضافه کرد: «یک شعار دیگر در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال این بود که “پاسخ هر گزینه روی میز، مرگ بر آمریکای اسلام‌ستیز”.»

«هر گزینه روی میز» اشاره به صحبت‌های بارک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا و دیگر مقامات این کشور دارد که در پاسخ به شکست احتمالی مذاکرات ایران و گروه ۵+۱ و این پرسش که آیا «حمله نظام» در کار خواهد بود گفته‌اند: «همه گزینه‌ها روی میز است.»

با اینکه احتمال وقوع جنگ در صورت شکست مذاکرات موضوع اصلی صحبت‌های خطیب نماز جمعه نبود، خاتمی در پس زمینه صحبت‌هایش از «عدم نگرانی» خود نسبت به هزینه‌های احتمالی جنگ صحبت کرد. او ضمن تسلی خاطر نمازگزاران گفت که تا زمانی که «سایه ولایت فقیه» بر سر کشور است، ایران نه فروخته می‌شود و نه خاک از دست خواهد داد.

خطیب موقت تهران تأکید کرد: «در طول ۲۰۰ سال اخیر هرگاه جنگی صورت گرفته بخش‌هایی از کشور از دست رفته است اما تنها در عصر ولایت فقیه بود که پس از ۸ سال جنگ به فضل خدا یک وجب از خاکمان را از دست ندادیم.»

به باور احمد خاتمی، «نفرت» شرکت‌کنندگان در راه‌پیمایی ۲۲ بهمن ۱۳۹۳، بیش از گذشته‌ها و «نفرت از عمق جان بود». او همچنین ریشه «مرگ بر آمریکا» را در «عزادرای برای حسین فاطمه» و ظلم‌ستیزی دانست.

احمد خاتمی با کنایه به سیاست‌مدارانی از «حذف شعار مرگ بر آمریکا» صحبت می‌کنند گفت: «تا آمریکا و شیطنت‌های آن هست، این شعار با شکوه خواهد ماند و هر کسی که بخواهد از در مقابله با این شعار بیرون بیاید، منزوی خواهد شد»

حساسیت‌های اصولگرایان درباره شعار «مرگ بر آمریکا» مرتبط به صحبت‌های آیت‌الله اکبر هاشمی ‌رفسنجانی است که در کتاب «صراحت نامه» و در سایت او منتشر شد. در آنجا هاشمی رفسنجانی به خاطره‌ای مربوط به آیت‌الله خمینی درباره حذف این شعار اشاره می‌کند.

هاشمی رفسنجانی با یادآوری موافقت خمینی با حذف شعار «مرگ بر آمریکا» می‌گوید: «به هرحال موافق نبودیم که در مجامع عمومی مرگ کسی را شعار دهیم. مرگ بر شوروی بود که گفتم الان با شوروی مشکل آنچنانی نداریم. درباره آمریکا هم گفته بودم. من ذاتاً با حرف‌های تند و فحاشی‌ها مخالفم و آن‌ها را مفید نمی‌دانم.»

Share