Share

منابعی در شرکت ملی نفت ایران گفته‌اند که از ماه مارس ۲۰۱۵، نفت سبک این کشور ۲ دلار و ۱۰ سنت کمتر از شاخص نفتی خاورمیانه عرضه می‌شود.

Oil

نفت خام صادراتی ایران در ژانویه ۲۰۱۵ با کاهشی ۱۶ دلاری، بشکه‌ای ۴۴ تا ۴۵ دلار به مشتریان و پالایشگرهای آسیایی عرضه شده است. خبرگزاری مهر با اعلام این خبر می‌نویسد: «پس از آغاز مرحله دوم جنگ ارزان فروشی نفت توسط اعراب، شرکت ملی نفت ایران هم فروش طلای سیاه با تخفیف های ویژه زمستانی را به مشتریان در دستور کار قرار داد.»

مهر به نقل از «منابع آگاه» در شرکت ملی نفت ایران اعلام کرده که نفت سبک این کشور از بهار ۲۰۱۵ بشکه‌ای ۲ دلار و ده سنت کمتر از شاخص خاورمیانه فروخته خواهد شد. مهر نامی از منابع آگاه نبرده اما می‌نویسد این رقم پایین‌ترین میزان فروش نفت سبک از مارس ۲۰۰۰ به بعد است.

«بلومبرگ» این خبر را نخستین بار روز  چهارشنبه ۱۱ فوریه نوشته بود.

این مبنع هم‌چنین مدعی شده که شرکت نفت عربستان سعودی نیز نفت خام این کشور در ماه مارس را با حدود ۹۰ سنت کاهش در هر بشکه عرضه خواهد کرد.

سومو، شرکت بازاریابی نفت عراق نیز پنجشنبه ۱۲ فوریه خبر داد که نفت سبک بصره را ۴ دلار و ۱۰ سنت ارزان‌تر از شاخص نفتی خاورمیانه به فروش می‌رساند. این کمترین رقم فروش نفت عراق از سال ۲۰۰۳ تاکنون است.

قیمت نفت برنت دریای شمال در روزهای ۱۱ و ۱۲ فوریه، یک دلار دیگر کاهش یافته و به بشکه‌ای ۵۴ دلار رسیده است. بهای نفت وست تگزاس آمریکا در همین بازه زمانی بشکه‌ای ۵۰ دلار بوده است.

آژانس جهانی انرژی می‌گوید آمریکا مهم‌ترین عامل رشد عرضه جهانی نفت تا سال ۲۰۲۰ خواهد بود.

معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا به تازگی در کمیته روابط خارجی سنا گفته است تا ماه ژوئن ۲۰۱۵، ضرر مالی ناشی از تحریم‌‌ و کاهش بهای نفت ایران، بالغ بر ۱۵ میلیارد دلار می‌شود.

دیوید کوهن در جلسه پرسش و پاسخ این کمیته در اول فوریه گفت: «کاهش مداوم بهای نفت آن طور که مقام‌های رسمی ایران اعلام کرده‌اند مانند تحریم دیگری شده است. بهای نفت در سال گذشته ۵۰ درصد کاهش یافته و اگر قیمت نفت در همین حد (۵۰ دلار) بماند ایران ۱۱ میلیارد دیگر هم ضرر خواهد کرد.»

تخفیف بهاره نفت سبک ایران در حالی اعلام می‌شود که دولت ایران برای دریافت درآمد‌های نفتی خود با مشکلات جدی روبروست. حتی خریداران آسیایی نفت ایران از جمله هندوستان، به دلیل تحریم‌های بانکی نمی‌توانند پولی به حساب بانک‌های ایرانی واریز کنند.

دولت روحانی برای تامین نیازهای مالی خود و به دلیل بلوکه بودن درامدهای نفتی در خارج از کشور، ظرف یک سال و نیم گذشته در دو نوبت ۵/۳ میلیارد دلار از ذخایر بانک مرکزی ایران برداشت کرده است.

Share