Share

مرتضی اسلامی دهکردی، مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی می‌گوید شمار این گربه‌سان در ایران بر خلاف آنچه که تصور می‌شد، بسیار کمتر و وضعیت آن بحرانی‌تر است.

مرتضی اسلامی دهکردی، مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی: وضعیت یوزپلنگ ایرانی بحرانی‌تر از آن است که فکر می‌کنیم.

مرتضی اسلامی دهکردی، مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی: وضعیت یوزپلنگ ایرانی بحرانی‌تر از آن است که فکر می‌کنیم.

اسلامی دهکردی به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: «تصور ما این بود که بین ۷۰ تا ۱۲۰ قلاده یوزپلنگ در کشور داشته باشیم اما پس از تحقیقات و بررسی‌های انجام شده متوجه شدیم در بهترین حالت ممکن ۷۰ قلاده داریم و حتی به آمار ۴۰ تا ۷۰ قلاده یوزپلنگ برای کل کشور رسیدیم.»

وی این آمار را «نگران‌کننده و شگفت‌آور» دانسته و افزوده است: «وضعیت یوزپلنگ ایرانی بحرانی‌تر از آن است که فکر می‌کنیم.»

در خارج از قاره آفریقا، ایران تنها کشوری است که هنوز تعداد محدودی از این جانور در دشت‌هایش خانه دارند. چند سالی است که دوستداران طبیعت در ایران تلاشی سخت و جدی را برای حفاظت از نسل این گربه‌‌سان ساکن دشت‌ها آغاز کرده‌‌اند.

به گفته اسلامی دهکردی مشکل امروز یوزپلنگ این است که بین مناطق حفاظت شده کشور، عوامل انسانی از جمله راه‌آهن، جاده و روستا وجود دارد و به همین دلیل تصادفات جاده‌ای بالاترین آمار تلفات یوز را دارد و طی تحقیقات انجمن یوزپلنگ ایرانی در دهه ۸۰ نزدیک به ۴۰ درصد تلفات یوز متعلق به تصادفات جاده‌ای بوده است.

تصادفات جاده‌ای بالاترین آمار تلفات یوزپلنگ در ایران را دارند.

تصادفات جاده‌ای بالاترین آمار تلفات یوزپلنگ در ایران را دارند.

مدیرعامل انجمن یوزپلنگ ایرانی، اجرای طرح‌های توسعه‌ای در زیستگاه‌های یوزپلنگ مانند «جاده گرو در منطقه امن بافق» و «احداث معدن ذغال سنگ در نایبندان» را باعث تخریب این زیستگاه‌ها و «تأثیر بسیار عمیق‌تر و شدید بر روی این حیوان» دانسته است. با از بین رفتن زیستگاه، طیف وسیعی از جمعیت یوزپلنگ در مدت زمان کوتاه تا متوسط از بین خواهند رفت.

وی افزود: «هجمه توسعه در کشور ما به قدری سخت و سنگین است که ایستادگی در برابر آن جرأت و جسارتی مثال‌زدنی می‌خواهد چراکه اولاً در این کشور محیط زیست اولویت اول نبوده و نیست و همواره سازمان محیط زیست در برابر ارگان‌های درآمدزا مثل صنعت معدن و تجارت یا وزارت اقتصاد قدرت کمتری دارد.»

از سال ۱۳۸۰ برنامه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در ایران تحت نظارت برنامه توسعه سازمان ملل متحد و با مشارکت سازمان حفاظت محیط زیست ایران آغاز شده است. سازمان‌های ملی و بین‌المللی متعدی با این برنامه همکاری کرده‌اند تا بتوانند بقای بلندمدت این تعداد اندک یوزپلنگ باقی مانده را تضمین کنند اما شمار این حیوان همچنان رو به کاهش است.

Share