Share

معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید منشأ اصلی ریزگردها در ایران «جریان‌های گرد وغباری است که از شمال غربی آفریقا به این منطقه وارد می‌شود.»

در پی شدت گرفتن بحران ریزگردها در جنوب و غرب ایران، گروهی از نمایندگان مجلس خواهان استعفای معصومه ابتکار، رئیس این سازمان شده‌اند.

در پی شدت گرفتن بحران ریزگردها در جنوب و غرب ایران، گروهی از نمایندگان مجلس خواهان استعفای معصومه ابتکار، رئیس این سازمان شده‌اند.

ابتکار گفت افزون بر این گرد و غبارها «تغییر اقلیم، افزایش دما، کاهش بارندگی و برخی طرح‌های عمرانی و توسعه‌ای کم‌توجه به اصول زیست‌محیطی» در بروز ریزگردها مؤثر است.

به گفته وی «سازمان محیط زیست وظیفه هماهنگی و همگرایی و هم‌افزایی دستگاه‌های مختلف در فرایند تقسیم کار مقابله با پدیده‌های زیست‌محیطی از جمله ریزگردها را دارد و سازمان هواشناسی باید به موقع اطلاع‌رسانی کند و سازمان جنگل‌ها در طرح‌های بیابان‌زدایی جدی‌تر باشد و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی هم تخصیص‌ها را به موقع انجام دهد.»

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، خشک‌شدن تالاب‌ها از جمله تالاب هورالعظیم را در بروز گرد و غبار و ریزگردها در خوزستان مؤثر دانسته و از اقداماتی برای آب‌رسانی به این تالاب خبر داده است.

ابتکار همچنین از تهیه بسته اجرایی دولت برای مقابله با پدیده ریزگردها در استان خوزستان و  شهر اهواز خبر داد و گفت که این بسته در جلسه امروز یکشنبه ۲۶ بهمن هیأت دولت بررسی و نهایی می‌شود.

افزایش گرد و غبار و ریزگردها در خوزستان هفته گذشته به حدی رسید که باعث تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها شد. در روزهای اخیر چندین تجمع در اعتراض به وضعیت زیست محیطی این استان برپا شده است. معترضان خواهان اقدام سریع دولت برای مقابله با این پدیده هستند.

در روزهای اخیر چندین تجمع در اعتراض به وضعیت زیست محیطی خوزستان برپا شده است.

در روزهای اخیر چندین تجمع در اعتراض به وضعیت زیست محیطی خوزستان برپا شده است.

تجمع‌کنندگان همچنین از وعده‌های مختلف مسئولان در رسیدگی به وضعیت بحرانی محیط زیست در خوزستان به شدت انتقاد کرده و می‌گویند «خوزستان در حال مدفون شدن» است.

بیشتر بخوانید: تجمع دوباره مردم اهواز مقابل استانداری به دلیل ریزگردها

در همین حال امروز یکشنبه نیز نمایندگان خوزستان در اعتراض به «وضعیت نامناسب و آلوده هوا و عملکرد نامناسب دستگاه‌های ذی‌ربط در قبال این معضل» با «ماسک‌» وارد مجلس شدند.

در پی شدت گرفتن بحران ریزگردها در جنوب و غرب ایران، گروهی از نمایندگان مجلس به شدت از سازمان حفاظت محیط زیست انتقاد کرده و حتی خواهان استعفای معصومه ابتکار، رئیس این سازمان شدند. همچنین گزارش شده که نمایندگان مجلس طرحی را برای تبدیل سازمان حفاظت محیط زیست به وزارتخانه تهیه و تدوین کرده‌اند.

نمایندگان تهیه‌کننده این طرح، فراهم کردن امکان نظارت مجلس بر محیط زیست از جمله دلایل اصلی پیشنهاد تبدیل این سازمان به وزارتخانه دانسته‌اند.

این طرح در حالی تهیه شده که بر پایه قانون برنامه پنجم توسعه ایران، افزایش شمار وزارتخانه‌ها غیرقانونی اعلام شده است.

Share