Share

علی جنتی بار دیگر تأکید کرد که وزارت ارشاد به آلبومی که تک‌خوانی زن در آن وجود داشته باشد مجوز نداده است. او گفت در دولت قبل چرا نسبت به این موضوع اعتراضی نمی‌شد.

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران شامگاه شنبه ۲۵ بهمن در حاشیه برگزاری جشنواره موسیقی فجر گفت مسایل مربوط به تک‌خوانی زنان «پایه و اساسی ندارد»  و وزارت ارشاد تاکنون به هیچ آلبومی که تک‌خوانی زن در آن وجود داشته باشد مجوز نداده و هرچه بوده همخوانی زنان و مردان بوده است.

چندی پیش حسین نوری همدانی و ناصر مکارم شیرازی، دو نفر از مراجع تقلید شیعه مقیم قم، به انتشار آلبوم «تو را ای کهن بوم دوستت دارم» با هم‌خوانی محسن کرامتی و نوشین طافی اعتراض کردند و خواهان تغییر رویکرد وزارت‌ ارشاد شدند.

بیشتر بخوانید: اعتراض دو مرجع تقلید شیعه به انتشار یک آلبوم موسیقی

رسانه‌های اصولگرایان مخالف دولت نیز در این مدت بارها وزارت ارشاد را به صدور مجوز به تک‌خوانی زنان متهم کرده‌اند و حتی در مهرماه سال جاری هیأت «خانواده شهدا و ایثارگران» از تشکیل پرونده قضایی علیه وزیر ارشاد به دلیل «مجوز اجرای تک‌خوانی زنان در تالار وحدت» خبر داد.

علی جنتی در ادامه سخنان خود برخورد با رسانه‌هایی که این موضوع را منتشر کرده‌اند را تنها بر عهده وزارت ارشاد ندانست و گفت: «برخی از رسانه‌ها و سایت‌های خبری که نسبت به انتشار و تحریف اخبار اقدام می‌کنند تحت قانون مطبوعات هستند که هیأت نظارت بر مطبوعات باید در مورد آن نتیجه‌گیری کند.»

وزیر ارشاد درباره این‌که چرا در دولت قبلی با انتشار آلبوم‌هایی با صدای زنان برخورد نمی‌شد گفت: «مواردی در گذشته وجود داشته که در همان آلبوم‌های همخوانی صدای خانم‌ها بر صدای آقایان غالب بوده است منتها در آن موقع قرار نبود اعتراضی شود اما حالا قرار بر این است که اعتراض انجام شود.»

حسین نوش‌آبادی معاون حقوقی و پارلمانی وزارت ارشاد نیز روز شنبه در این‌باره گفت: «بعضی از اخبار و مطالب غیرواقعی که بدون سند و به‌دروغ توسط برخی سایت‌ها منتشر می‌شود، مشمول پیگرد قانونی هستند.»

نوش‌آبادی تأکید کرد: «این‌گونه فعالیت‌ها قطعاً به‌لحاظ حقوقی قابل پیگیری هستند و ما ابتدا تذکر می‌دهیم که اخبار بی‌اساس و دروغ منتشر نکنند تا مشمول پیگرد قانونی نشوند. بنای وزارت ارشاد فعلاً بر برخورد قهری نیست.»

به‌نظر می‌رسد اختلافات بر سر تک‌خوانی زنان میان مسئولان حکومتی همچنان ادامه یابد. اما آن‌چه در این میان روشن است آن است که این اختلاف نه اختلاف میان مخالفان و موافقان تک‌خوانی به‌عنوان حق طبیعی زنان، که یک اختلاف سیاسی است. هیچ یک از مسئولان جمهوری اسلامی تاکنون از حق طبیعی تک‌خوانی زنان دفاع نکرده است.

Share