Share

پس از آن‌که گروه «دولت اسلامی» (داعش) ۲۱ تن از مسیحیان قبطی مصری را در لیبی کشت و جنگنده‌های مصر مواضع نیروهای داعش را بمباران کردند، عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر خواهان تصویب قطعنامه‌ای در شورای امنیت سازمان ملل برای مداخله جهانی در لیبی شد. مقامات لیبی نیز چراغ سبز نشان داده‌اند.

عبدالفتاح سیسی: این‌که فرزندان ما در لیبی گردن زده شوند و ما کاری نکنیم قابل قبول نیست.

عبدالفتاح سیسی: این‌که فرزندان ما در لیبی گردن زده شوند و ما کاری نکنیم قابل قبول نیست.

عبدالفتاح سیسی روز سه‌شنبه ۱۷ فوریه/ ۲۸ بهمن در گفت‌وگو با شبکه «یوروپ ۱» در مورد لزوم تصویب چنین قطعنامه‌ای در سازمان ملل گفت: «با توجه به این‌که مردم و دولت لیبی موافق‌اند و ما را به عمل برای بازگرداندن ثبات و امنیت فرامی‌خوانند، راه دیگری وجود ندارد.»

مصر روز گذشته، دوشنبه ۱۶ فوریه/ ۲۷ بهمن، به‌ همراه فرانسه، شورای امنیت سازمان ملل و جامعه جهانی را فراخواند تا اوضاع در لیبی را به‌دست گیرند. اسلامگرایان تندرو در جنوب لیبی مستقر هستند و ثبات منطقه را تهدید می‌کنند.

دو روز پس از پخش ویدئوی کشتار ۲۱ مسیحی قبطی مصری توسط داعش در لیبی، بامداد روز دوشنبه ۱۶ فوریه/ ۲۷ بهمن، رئیس دولت مصر دستور حمله به مواضع نیروهای داعش در لیبی را  صادر کرد و ساعاتی بعد تصاویر این حملات منتشر شد.

بیشتر بخوانید: داعش ۲۱ گروگان مسیحی مصری را گردن زد

عبدالفتاح سیسی گفت: «ما نمی‌خواهیم که مصر مداخله نظامی کند. ما به‌دلیل احترام به حاکمیت ملی و مردم لیبی نمی‌خواهیم در داخل این کشور دست به عمل بزنیم اما چیزی که اتفاق افتاد جنایتی هولناک است.»

او افزود: «این‌که فرزندان ما در لیبی گردن زده شوند و ما کاری نکنیم قابل قبول نیست. این نوعی دفاع از خود است.»

سیسی در پاسخ به این پرسش که آیا ارتش مصر باز هم مواضع داعش را بمباران خواهد کرد، گفت: «ما نیاز به چنین پاسخی داریم اما با هم و برای جلوگیری از تروریسم.»

در پی سقوط معمر قذافی با مداخله ائتلاف نظامی و بر پایه قطعنامه سازمان ملل در سال ۲۰۱۱، لیبی در هرج و مرج فرو رفته و صحنه رقابت‌های شدید بین شبه‌نظامیان مسلح شده است.

در حال حاضر دو دولت بر سر اداره کشور رقابت دارند؛ یک دولت به شبه‌نظامیان گروه «فجر لیبی» نزدیک و در طرابلس مستقر است و دیگری از حمایت جامعه جهانی برخوردار است و مقر آن در طبرق است.

عبدالفتاح سیسی که از شبه‌نظامیان اسلامگرا خواسته تا سلاح‌های خود را زمین بگذارند، تأکید کرد: «مأموریت دوستان اروپایی ما کامل نشده است. ما مردم لیبی را به حال خود گذاشته‌ایم تا در چنگ شبه‌نظامیان اسلامگرا اسیر بمانند.»

او افزود: «باید به ارتش لیبی سلاح رساند تا بتواند از مردم و کشور خود و انتخاب‌شان دفاع کند.»

پس از کشتار ۲۱ مسیحی قبطی مصری توسط شاخه داعش در لیبی، رئیس‌جمهور مصر به دیدار رهبران جامعه قبطی مصر رفت و دولت مصر هفت روز عزای عمومی اعلام کرد.

Share