Share

رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه می‌گوید مسئولیت رسیدگی‌های پزشکی و درمانی افراد در حصر با دستگاه‌های امنیتی است و آنها می‌توانند به نقاط مختلف کشور مسافرت کنند.

Javad-Larijani

جواد لاریجانی در گفت‌وگو با خبرگزاری «مهر» به شرایط حصر موسوی، رهنورد و کروبی پرداخته است. او می‌‌گوید: «پرونده تخلفات فتنه مدارک زیادی دارد که برخی در دادگاه است و برخی از شورای عالی امنیت ملی دستور آمده است.»

لاریجانی در پاسخ به این که آیا گزارشی از وضعیت این افراد به ستاد حقوق بشر ارائه شده یا خیر؛ گفته است: «حصر هر فردی باید مبنای قانونی داشته باشد. یا قاضی حکم می‌کند یا شورای عالی امنیت ملی می‌تواند آزادی‌های فرد یا گروهی را محدود ساخته و به قوا ابلاغ کند.» او افزوده که تا کنون با موسوی و رهنورد و کروبی ملاقات نکرده است.

رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه می‌گوید: «ما کینه شخصی با افراد نداریم. آنها که در کشور خدمات ارائه کرده‌اند نظام با آنها تسامح دارد ولی باید بار مسئولیت جرم رخداده را بپذیرند.»

لاریجانی ادعا کرده که افراد در حصر می‌توانند به نقاط مختلف کشور سفر کنند و از نظر سلامت نیز مشکلی برایشان ایجاد نشده است.

این سخنان، چهار روز پس از چهارمین سال حصر خانگی موسوی، رهنورد و کروبی ادا شده‌اند؛ حصری که بدون برگزاری دادگاه و بدون دادن حق دفاع به آنها ادامه دارد.

احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد در آذر ۹۳ گفته بود: «دادستان به جای آنکه این افراد را در زندان نگهداری کند، حکم به نگهداری آنها در منزل‌شان داده و این افراد کنار دریا و ییلاق‌شان برقرار است.»

علی جنتی، خطیب نماز جمعه تهران و رئیس شورای نگهبان نیز در زمستان سال گذشته گفته بود: «نظام خیلی منت برسر این‌ها گذاشت که گفت زنده بمانید و در خانه خودتان باشید و بهداشت را رعایت کنید.»

موسوی، رهنورد و کروبی هر سه در دهه هشتم عمر خود هستند و در چهار سال گذشته، عمدتا برای برای رسیدگی‌های پزشکی و انتقال به بیمارستان از محل حصر بیرون آمده‌اند.

Share