Share

مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب از فردا جمعه با دیدارهای دو جانبه ایران و آمریکا آغاز می‌شود. وزیران خارجه دو کشور نیز روز یکشنبه با هم گفت‌وگو خواهند کرد.

اصلی‌ترین مسأله مورد اختلاف میان مذاکره‌کنندگان، برنامه غنی‌سازی اورانیوم در ایران است که غرب تلاش می‌کند آن را محدود کند.

اصلی‌ترین مسأله مورد اختلاف میان مذاکره‌کنندگان، برنامه غنی‌سازی اورانیوم در ایران است که غرب تلاش می‌کند آن را محدود کند.

وزارت خارجه آمریکا خبر داده که وندی شرمن، مذاکره‌کننده ارشد آمریکایی در رأس یک هیأت راهی ژنو می‌شود تا در مذاکراتی با مقامات ایرانی درباره برنامه هسته‌ای شرکت کند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) این رایزنی‌های دوجانبه در چارچوب مذاکرات هسته‌ای گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چسن، روسیه به‌علاوه آلمان با ایران انجام می‌شود که هدایت آن را کاترین اشتون، مشاور ویژه اتحادیه اروپا بر عهده دارد.

عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده ایران گفت که مذاکرات هسته‌ای از فردا با نشست معاونان وزیران خارجه ایران و آمریکا در ژنو آغاز می‌شود و پس از آن وزیران خارجه دو کشور دیدار و گفت‌وگو می‌کنند.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران و جان کری، وزیر خارجه آمریکا پیش از این، آخرین بار در مونیخ و در حاشیه اجلاس امنیتی با هم دیدار کرده بودند.

به گفته عراقچی، مذاکرات معاونان وزیران خارجه ایران و آمریکا در روز شنبه هم ادامه خواهد یافت و در روزهای یکشنبه و دوشنبه نیز ظریف و کری به مذاکره کنندگان ملحق خواهند شد.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز روز گذشته گفته بود که مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ به صورت دو جانبه و چند جانبه در روزهای آینده ادامه خواهد داشت و تا پایان اسفند یک نشست ۱+۵ نیز در صورت توافق برگزار خواهد شد .

سه پیشنهاد غرب به ایران

هم‌زمان با آغاز مرحله تازه مذاکرات هسته‌ای، دیپلمات‌های نزدیک به این مذاکرات می‌گویند: «به نظر می‌آید آمریکا آماده است تا در صورتی که تهران با یکی از سه راه احتمالی کاهش ذخایر گاز اورانیوم، انتقال اورانیوم به خارج از کشور و یا بازآرایی ساختار آبشارها موافقت کند، افزایش تعداد سانتریفیوژهای ایران را بپذیرد.»

اصلی‌ترین مسأله مورد اختلاف میان مذاکره‌کنندگان، برنامه غنی‌سازی اورانیوم در ایران است که غرب تلاش می‌کند آن را محدود کند.

به گزارش آسوشیتدپرس اولین پیشنهادی که غرب در برابر ایران قرار داده کاهش ذخایر گاز اورانیوم این کشور است که برای غنی‌سازی به سانتریفیوژها تزریق می‌شود. در واقع حجم گاز اورانیومی که ایران می‌تواند نگه دارد به تعداد سانتریفیوژهایی که تهران می‌تواند در اختیار داشته باشد بستگی دارد.

دومین پیشنهاد این است که ایران می‌تواند متعهد شود بخش اعظم اورانیوم غنی شده‌ای را که تولید کرده به خارج از مرزهایش منتقل کند به گونه‌ای که اورانیوم کافی برای ساخت یک بمب را در اختیار نداشته باشد.

سومین پیشنهاد نیز این است که ایران ترکیب سانتریفیوژهایش را بازآرایی کند. این ماشین‌ها در ترکیبی موسوم به آبشارها نصب می‌شوند تا گاز اورانیوم را تا غلظت‌های بالاتر غنی‌سازی کند. بنابراین بازآرایی این آبشارها می‌تواند میزان اورانیوم غنی‌شده تولیدی در خروجی را به میزان چشمگیری کاهش دهد.

ایران و شش قدرت جهانی از سال گذشته دور تازه مذاکرات هسته‌ای را آغاز کرده‌اند و با این‌که هر دو طرف در مورد روند مذاکرات ابراز رضایت می‌کنند، اما این گفت‌وگوها هنوز به توافق منجر نشده است.

Share