Share

با کشته شدن ۲۱ مسیحی قبطی مصری به دست گروه «دولت اسلامی» (داعش)، ارتش مصر بار دیگر مواضع داعش را مورد حمله قرار داد و ده‌ها نفر از آن ها را کشت.

egypte

شبکه اسکای عربی روز پنج‌شنبه ۱۹ فوریه / ۳۰ بهمن گزارش داد که این عملیات با هماهنگی با نیروهای دولتی لیبی در جنوب شهر درنا، پایگاه اسلامگرایان تندرو در این کشور انجام گرفته است.

بنا به این گزارش، در این عملیات یک گروه ویژه از ارتش مصر شرکت داشتند و ۱۵۰ نفر از نیروهای داعش کشته شدند. از نیروهای مصری نیز دو نظامی جان خود را از دست دادند.

یک منبع آگاه در ارتش مصر در گفت‌وگو با خبرگزاری روسی ریا نووستی بدون اشاره به جزئیات این عملیات آن را موفقیت‌آمیز عنوان کرد.

ارتش مصر به تلافی کشته شدن ۲۱ مسیحی قبطی، برای اولین بار سحرگاه دوشنبه ۱۶ فوریه / ۲۷ بهمن به انبارهای تدارکاتی، اردوگاه‌های آموزشی و زاغه‌های تسلیحاتی «دولت اسلامی» در لیبی حمله کرد و ۴۰ تا ۵۰ نفر از آن‌ها را کشت.

یکشنبه گذشته فیلمی از جنایت جدید داعش در اینترنت منتشر شده که کشته شدن ۲۱ مسیحی قبطی را در لیبی نشان می‌داد. داعش این شهروندان مصری را از شش هفته قبل در لیبی ربوده بود. فیلم منتشره با عنوان «پیامی به خون نوشته برای صلیبیون» بارگذاری شده بود.

عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر روز سه‌شنبه ۱۷ فوریه/ ۲۸ بهمن خواهان تصویب قطعنامه‌ای در شورای امنیت سازمان ملل برای مداخله جهانی در لیبی و نبرد با «دولت اسلامی» شد.

بیشتر بخوانید: رئیس‌جمهور مصر خواهان مداخله بین‌المللی در لیبی شد

نمایندگی مصر در اتحادیه کشورهای عرب نیز از حملات نیروهای مصر به مواضع داعش دفاع کرد و آن را «حق مشروع» مصر خواند و قطر را به حمایت از تروریسم متهم کرد.

روز پنج‌شنبه قطر در اعتراض به این اظهارات سفیر خود در قاهره را فراخواند.

از سوی دیگر محمد دایری، وزیر امور خارجه لیبی روز چهارشنبه از سازمان ملل متحد خواست تا تحریم تسلیحاتی این کشور برای مبارزه بهتر با نیروهای «دولت اسلامی» برداشته شود. او اما طرح مداخله جهانی در لیبی را رد کرد.

Share