Share

فعالیت نیروهای «دولت اسلامی» (داعش) در لیبی افزایش یافته است. پس از حملات ارتش مصر به مواضع این گروه در لیبی، صبح روز جمعه ۲۰ فوریه / یک اسفند، سه انفجار در شرق این کشور رخ داد و دست‌کم  ۴۰ نفر را کشت.

Liby-2

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، این حملات در شهر «قبه» در ۳۰ کیلومتری «درنه»، پایگاه اسلامگرایان تندرو صورت گرفته و منابع امنیتی لیبی گفته‌اند که حدود ۳۰ نفر نیز زخمی شده‌اند.

به‌گفته یک منبع امنیتی لیبی هدف این سه حمله تروریستی، ساختمان پلیس در شهر «قبه»، یک پمپ بنزین و خانه رئیس پارلمان لیبی «عقیله صالح عیسی عبیدی» بوده است.

شبکه العربیه به‌نقل از سخنگوی پارلمان لیبی اعلام کرد که این حملات را به احتمال قوی پاسخی به حملات ارتش مصر به مواضع داعش دانسته است. با کشته شدن ۲۱ مسیحی قبطی مصری به دست گروه «دولت اسلامی» (داعش)، ارتش مصر دو بار مواضع داعش را مورد حمله قرار داد و در مجموع بیش از ۲۰۰ نفر از آن‌ها را کشت.

بیشتر بخوانید: نیروهای ویژه مصر ۱۵۰ تن از افراد داعش را در لیبی کشتند

این مسئول پارلمانی گفته است هفت روز عزای عمومی به‌خاطر کشته‌شدگان «قبه» اعلام خواهد شد.

پیش از حملات روز جمعه برخی منابع لیبیایی از تسخیر شهر «سرت»، دانشگاه و مرکز رادیوی این شهر توسط داعش خبر دادند. گفته‌شده که نیروهای «دولت اسلامی» با تصرف دانشگاه «سرت» تدریس در این دانشگاه را تا اطلاع بعدی تعلیق کرده‌اند.

از سوی دیگر گروه‌های درگیر در لیبی قرار است دور جدید مذاکرات خود را روز دوشنبه با نظارت سازمان ملل در مراکش برگزار کنند.

لیبی ماه‌هاست که در جنگ قدرت بین دو دولت و چند گروه شبه‌نظامی به‌سر می‌برد. در حال حاضر دو دولت بر سر اداره کشور رقابت دارند؛ یک دولت به شبه‌نظامیان گروه «فجر لیبی» نزدیک و در طرابلس مستقر است و دیگری از حمایت جامعه جهانی و همچنین مصر برخوردار است و مقر آن در شرق لیبی و در طبرق است.

عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر چند روز پیش خواهان مداخله جامعه جهانی در مصر شده بود اما مقامات لیبی تنها خواستار رفع تحریم تسلیحاتی این کشور شده‌اند.

اردن نیز پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای مداخله در لیبی به شورای امنیت ارائه کرده است.

Share