Share

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه و عضو ارشد هیأت مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران خبر داده که مذاکرات به «مراحل جزئی» رسیده است. همزمان رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز شنبه دوم اسفند به ژنو سوئیس سفر کرد.

Araghchi-Sherman

عباس عراقچی و وندی شرمن معاونان وزارت خارجه ایران و آمریکا تا روز یک‌شنبه مذاکرات دو کشور را هدایت می‌کنند

عراقچی که برای گفت‌وگوهای هسته‌ای در ژنو به سر می‌برد، شنبه به واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران گفت: «پس از یک سال مذاکره در همه ابعاد و موضوعات، در شرایطی هستیم که باید وارد جزئیات شویم.»

او می‌گوید قصد ایران این است که در توافق نهایی، «کلیات و جزئیات یک پارچه باشد» و به همین دلیل «باید وارد همه جزئیات در همه موضوعات و مراحل شد.»

عراقچی دور تازه مذاکرات هسته‌ای را که از جمعه در ژنو آغاز شده، «مثبت و جدی» توصیف کرده است. به نظر معاون وزیر خارجه ایران «این به آن معنی‌ نیست که پیشرفت‌های فوق‌‌العاده‌ای داشته‌ایم اما بحث‌ها نزدیک و فشرده دنبال می‌‌شود.»

مذاکرات هسته‌ای که از روز جمعه اول اسفند در سطح معاونان و کارشناسان وزارت خارجه ایران و آمریکا آغاز شده، امروز نیز ادامه خواهد داشت.

این اخبار در حالی منتشر می‌شود که رویترز گزارش داده، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جلسه پنج‌شنبه با پخش یک سند محرمانه بین اعضای خود اعلام کرده ایران آزمایش‌های پرسش برانگیز در زمینه سانتریفیوژها را کنار گذاشته است.

aragh saleh

منابع خبری در ایران از ورود «غیر منتظره» علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به ژنو سوئیس خبر داده‌اند

بنابر این گزارش ایران تحقیقات بر روی سانتریفیوژهای جدید خود با عنوان IR-5 را کنار گذاشته است.

دو هفته پیش دو دیپلمات غربی گفته بودند که ایران و آمریکا در حال گفت‌وگو در مورد طرحی هستند که به تهران اجازه استفاده از تکنولوژی غنی‌سازی اورانیوم خود را می‌دهد اما توان ساخت سلاح هسته‌ای را کاهش می‌دهد.

همزمان با این تحولات، خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، از ورود «غیر منتظره» علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به ژنو سوئیس خبر داد. بنابر گزارش‌ها صالحی برای گفت‌وگو درباره جنبه‌های فنی این مذاکرات با همتایان آمریکایی و سوئیسی خود دیدار خواهد کرد.

دیدار وزرای خارجه ایران و آمریکا

یک‌شنبه نیز نشست ایران با اعضای گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه به علاوه آلمان برگزار می‌شود که در آن‌ معاونان وزرای خارجه و مدیران سیاسی حضور خواهند یافت.

به گفته عراقچی، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران و جان کری، وزیر خارجه آمریکا نیز یک‌شنبه و دوشنبه دوم و سوم اسفند با هم دیدار و گفت‌وگو می‌کنند.

تعداد سانتریفیوژ‌ها و تحریم‌ها علیه ایران دو موضوع اصلی‌ مذاکرات این دوره ژنو است که هیأت‌های مذاکره کننده برای دست‌یابی به توافق نهایی وارد جزئیات این دو موضوع شده‌اند.

ایران و کشورهای گروه ۱+۵ پس از آن‌که در ٢۴ نوامبر ۲۰۱۴ / سوم آذر ۹۳ نتوانستند به توافق نهایی دست پیدا کنند، مذاکرات خود را تا اول ژوئیه ٢٠١۵ / ۹ تیر ۱۳۹۴ تمدید کردند تا در چهار ماه نخست به توافق کلی یا سیاسی دست یابند و در سه ماه بعدی، جزئیات توافق را نهایی کنند.

Share