Share

یک‌سال پس از خونبارترین روز جنبش «میدان» در کی‌یف، سالگرد این جنبش به‌ دو شکل متفاوت در اوکراین و روسیه برگزار شد. همزمان با این دو رویداد وزیر خارجه آمریکا برای بحث درباره بحران اوکراین به لندن سفر کرده است.

An anti-government protester holds a Ukranian flag as he advances through burning barricades in Kiev

در سالگرد انقلاب میدان، دولت اوکراین درباره احتمال حمله شورشیان با استفاده از تانک‌های جدید روسیه هشدار داد

پترو پروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین، جمعه در میان مردم کی‌یف، نخستین سالگرد جنبش «میدان» را گرامی‌داشت و به کشته‌شدگان این روز در سال ۲۰۱۴ ادای احترام کرد.

یک‌سال پیش در روز جمعه ۲۰ فوریه، حدود ۴۹ معترض در میدان کی‌یف به ضرب گلوله تک‌تیراندازهای نیروهای دولتی کشته و حدود ۱۰۰ نفر مجروح شدند. اگرچه این روز به خونین‌ترین روز جنبش میدان بدل شد، اما دیری نگذشت که ویکتور یانوکویچ، رئیس‌جمهوری پیشین وادار به ترک کشور و گریختن به روسیه شد.

پروشنکو همزمان با برگزاری این مراسم، بار دیگر انگشت اتهام‌ خود درباره بحران کنونی اوکراین را به سوی روسیه نشانه‌ رفت و گفت که «دیگر کاملاً معلوم شده ما سال گذشته تنها با یانوکوویچ نمی‌جنگیدیم. او تنها یک عروسک خیمه‌شب‌بازی خشن و مطیع بود. مسکو از مدت‌ها پیش از پیروزی جنبش میدان، در حال برنامه‌ریزی برای انهدام و تکه‌پاره‌کردن اوکراین بوده‌ است.»

رئیس‌جمهوری اوکراین در حالی این سخنان را بر زبان آورد که آتش‌بس امضا شده در هفته گذشته بین دولت او و شورشیان بارها نقض شده‌ است. هر یک از طرفین نیز دیگری را مسئول اصلی نقص آتش‌بس می‌داند.

بنا به گزارش شبکه خبری «سی‌ان‌ان»، گلوله‌باران دونتسک از سوی هر دو طرف کماکان ادامه دارد.

خبرگزاری «رویترز» شنبه ۲۱ فوریه گزارش داد که بر اساس ادعای دولت کی‌یف، روسیه تانک‌های بیشتری را به شرق اوکراین فرستاده است تا قدرت شورشیان را افزایش دهد. کی‌یف نسبت به احتمال عملیات تهاجمی آینده شورشیان با استفاده از تانک‌های جدید روسیه هشدار داد.

روایتی دیگر از میدان در مسکو

عده‌ای از ناسیونالیست‌های روس قصد دارند تا علیه آنچه «کودتای میدان» می‌خوانند، روز شنبه ۱۲ فوریه در مسکو دست به تظاهرات بزنند.

putin

ولادیمیر پوتین در کنار الکساندر زالدوستانوف، یکی از رهبران جنبش «ضدمیدان»، معروف به «کبوتر». او رئیس کلوب موتورسواران «گرگ‌های شب» است که از طرفداران ولادیمیر پوتین در ضمیمه‌ کردن کریمه به خاک روسیه‌ بودند.

سناتور دمیتری سابلین، یکی از چهره‌های اصلی جنبش ناسیونالیستی «ضدمیدان» در گفت‌و‌گو با شبکه خبری «ار‌بی‌سی» روسیه گفت که «این جنبش تا کنون موفق به جذب ۱۰۰۰ عضو شده‌ است.»

سابلین که نایب رئیس انجمن ناسیونالیستی «اخوت مبارزان» است، پیش‌بینی کرد که تا حدود ۱۰ هزار نفر در این راهپیمایی شرکت کنند.

شبکه خبری «ار‌بی‌سی» همچنین از وجود ۱۲۰ بیلبورد تبلیغاتی برای این تظاهرات در سرتاسر مسکو خبر داد. قرار است راهپیمایی ضد میدان، در نهایت به مقابل کاخ کرملین و میدان جمهوری ختم شود.

گفت‌وگوی آمریکا و بریتانیا درباره اوکراین

جان کری، وزیر خارجه آمریکا ۲۱ فوریه برای ملاقات با همتای بریتانیایی خود فیلیپ هاموند وارد لندن شده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از مقامات رسمی آمریکا که نخواست نامش فاش شود، نوشت که ممکن است این گفت‌وگوها به مجازات و جریمه بیشتر روسیه بیانجامد. این مقام ارشد آمریکایی گفت تدابیر جدید در صورتی است که خشونت‌های روسیه در شرق اوکراین ادامه پیدا کند.

به عقیده او ادامه درگیری‌ها در اوکراین باعث نزدیکی مواضع جان کری و فیلیپ هاموند خواهد شد. مذاکرات وزرای خارجه بریتانیا و آمریکا شامل بحث جنگ در سوریه و عراق، انتخابات آینده نیجریه و وضعیت اسرائیل و فلسطین نیز می‌شود.

Share