Share

دولت چپ‌گرای یونان شنبه ۲۱فوریه/ دوم اسفند اعلام کرده از اجرا طرح حوزه یورو که در حال «خفه کردن» آنهاست اجتناب می‌کند. این طرح در واقع تمدید معامله نجات مالی یونان از طرف اتحادیه اروپا است.

Greek PM Tsipras and Finance Minister Varoufakis talk during the first round of a presidential vote at the Greek parliament in Athens

یک بانکدار ارشد اروپایی گفته بعید نیست یونان در هفته‌های آینده مجبور به معرفی پول ملی خود شود و به زور راه خروج از حوزه پولی یورو را در پیش گیرد.

وزیران اقتصاد و دارایی کشورهای حوزه یورو شب گذشته ۲۰ فوریه در بروکسل موافقت کردند که فرصت یونان را برای بازپرداخت وام‌هایش چهار ماه دیگر تمدید کنند. یونان خواهان مهلتی شش ماهه بود.

یونان در این‌باره می‌گوید که معامله با اروپا برای دولتش زمان خریده، همزمان اینکه سرمایه‌گذاران نیز در حال خارج کردن پول‌هاشان از بانک‌های یونانند.

مقامات آتن می‌گویند که توافق جمعه ۲۰ فوریه در بروکسل تا حدودی مردم یونان را به آرامش ‌می‌رساند. مردمی که از کنترل سرمایه‌های خود ترسیده‌اند و آن را مقدمه‌ای برای تحمیل خروج از یورو از طرف اتحادیه اروپا می‌دانند. پرسش اصلی برخی از رأی‌دهندگان یونانی این است که دست آورد دولت‌ چپ‌گرای آنها در چند هفته اخیر در برابر تندروهای اروپایی به رهبری آلمان چیست؟

در جریان مذاکراتی که برای حل بحران مالی یونان در بروکسل برگزار شد، توافق شد که یونان تا دوشنبه فهرستی از اصلاحات اقتصادی خود را در اختیار کشورها و نهادهای وام‌دهنده قرار دهد.

یانیس واروفاکیس وزیر اقتصاد یونان نیز در این جلسه تأکید کرد که سیاست‌های مالی حوزه اروپا باعث هرج و مرج در بانک‌های یونان پس از تعطیلات عمومی دوشنبه خواهد شد.

بیشتر بخوانید: یونان و اتحادیه اروپا به توافق نرسیدند

در صورت عدم اجرای اصلاحات اقتصادی از طرف یونان، ذخایر مالی و خزانه آنها در هفته آینده خالی‌تر خواهد شد.

اکنون آلکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان که حامیان زیادی در کشور خود دارد برسر دو راهی سختی قرار گرفته که یا به بروکسل ختم می‌شود و یا به فرمانبرداری از سفارشات برلین. این در حالی است که او بارها از سیاست‌های ریاضت اقتصادی که به‌ویژه از سوی آلمان تحمیل و تبلیغ می‌شود انتقاد کرده بود.

سیپراس این سیاست‌های آلمان را به کنایه مرکلیزم نامیده که به صدر اعظم آلمان، آنگلا مرکل، اشاره دارد. مرکل پیش‌‌تر گفته بود که بدهی‌های یونان را کاهش نخواهد داد.

بحران گفت‌و‌گوهای یونان با سیاست‌گذاران یورو، موجب شد که جمعه درحدود یک ملیارد یورو از حساب‌های بانکی یونان تخلیه شد. بیشتر این پول‌ها پول سرمایه‌گذاران خصوصی است.

به گزارش خبر گزاری رویترز، یک بانکدار ارشد اروپایی گفت که بعید نیست یونان در هفته‌های آینده مجبور به معرفی پول ملی خود شود و به زور راه خروج از حوزه پولی یورو را در پیش گیرد.

این در حالی است که بازارهای مالی اروپا وآمریکا به توافق بروکسل واکنش مثبت نشان دادند و در نتیجه این توافق بهای سهام بورس وال استریت افزایش قابل ملاحظه‌ای داشت.

Share