Share

خانواده سامان نسیم می‌گویند مطلقاً خبر موثقی از سوی مقامات رسمی جمهوری اسلامی درباره پسرشان دریافت نکرده‌اند. آنها می‌گویند ظرف فردا یا پس‌فردا با مراجعه وکیل سامان، سرنوشت او روشن می‌شود.

Saman-Nasimفائق نسیم، پدر سامان می‌گوید اخباری که روز گذشته برادر سامان منتشر کرده قابل استناد نیست.

به گفته پدر این زندانی سیاسی کرد، برادر بزرگ سامان پس از ملاقات حضوری‌ای که با او در زندان ارومیه داشته، پریشان‌حال شده و خبر‌های روز گذشته به نقل از او بوده است.

قوه قضاییه ایران و منابع خبری رسمی تا به حال خبری درباره اجرا شدن یا نشدن این حکم، خبری منتشر نکرده‌اند. این در حالی‌ است که جمهوری اسلامی معمولاً خبر اعدام کسانی را که به اتهام فعالیت‌های مسلحانه به دار آویخته می‌شوند، به شکلی گسترده اعلام می‌کند، اما در این مورد به نظر می‌رسد که زیر سن قانونی بودن سامان نسیم در زمان بازداشت و بروز حساسیت‌های بین‌المللی نسبت به صدور و اجرای این حکم، شرایط را برای مجریان احکام پیچیده کرده است.

فائق نسیم، پدر متهم، می‌گوید در صورتی که خبر رسمی دریافت کنند در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهند. او همچنین از حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران خواست تا پیگیر وضعیت فرزندش باشد.

بر اساس اخبار منتشر شده در روزها گذشته، سامان نسیم ساعت دو بعد‌از‌ظهر روز چهارشنبه ۲۹ بهمن‌ماه، همراه با پنج زندانی دیگر به بند انفرادی زندان ارومیه منتقل شده بود. از سرنوشت زندانیانی که با او به انفرادی منتقل شده‌اند نیز خبری در دست نیست.

«از رؤسای قوه مجریه و قضاییه می‌خواهیم پاسخگو باشند»

در همین حال نسرین نسیم، خواهر سامان نسیم، در گفت‌وگو با «زمانه» درباره خبرهای غیر رسمی منتشر شده درباره اعدام برادرش، گفت: «ما هنوز مطلع نیستیم و  می‌خواهیم در روزهای آینده پیگیری کنیم.»

او به زمانه گفت که برخورد مسئولان خوب بوده و آنها تا این لحظه خبری مبنی بر اجرای حکم یا عدم آن را به ما اعلام نکرده‌اند.

او گفت «ما رسماً از دولت ایران تقاضا داریم تا خبر درست و دقیقی به ما بدهند که کجاست و کجا بردندش و اعدامش نکردند. انشالله که اعدام نشده».

خانواده سامان نسیم در مصاحبه با «زمانه» اعلام کردند: «ما از دولت آقای روحانی  و رئیس قوه‌قضائیه می‌خواهیم که رسماً اعلام کنند وضعیت پسر ما چه شده است. اگر اعدام نشده اعلام کنند. اگر اعدام نشده اعلام کنند که مجلس ختم بگیریم. اگر هم تبعید شده اعلام کنند.»

سامان نسیم در ۲۶ تیرماه ۱۳۹۰ و در حالی که ۱۷ سال داشت، در جریان درگیری نیروهای سپاه پاسداران با عده‌ای از نیروهای مخالف حکومت ایران، در مرز سردشت بازداشت شد. او به اتهام ارتباط با پژاک، حزب حیات آزاد کردستان و فعالیت مسلحانه علیه سپاه پاسداران، در شعبه یک دادگاه انقلاب مهاباد به اتهام محاربه به اعدام محکوم شد. حکم او در ابتدا در دیوان عالی کشور نقض شد اما در رسیدگی دوباره به تأیید رسید.

در همین زمینه

Share