Share

اکبر هاشمی رفسنجانی ضمن حمایت کامل از دولت حسن روحانی، گفته است که اکنون زمان میانه‌روی، همکاری جهانی و تعامل و پرهیز از تندروی‌ها، سخت‌گیری‌ها و بداخلاقی‌هاست.

Hashemi Rafsanjani Feb 2015 with Mehr Reporters اکبر هاشمی رفسنجانی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر و روزنامه تهران تایمز، در مورد جغرافیای سیاسی ایران، مسأله سیاست خارجی، حمایتش از روحانی و روابطش با آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای صحبت کرده است.

در این گفت‌وگو هاشمی رفسنجانی موقعیت سیاسی ایران در منطقه به عنوان مرکز اصلی شیعیان بررسی می‌کند و می‌گوید که ایران در تعامل سیاسی با کشورهای دیگر عقب است. او با اشاره به راهپیمایی اخیر ۲۲ بهمن، تأکید می‌کند که نباید گفت که همه در این راهپیمایی‌ها شرکت می‌کنند اما به تحلیل او کسانی که دلشان هنوز با «انقلاب و اسلام» است شرکت می‌کنند. او با اشاره به تورم و گرانی، هشدار داده که این مشکلات مردم را از روحانیت زده می‌کند.

اهمیت تعامل در سیاست خارجی

هاشمی رفسنجانی سیاست خارجی ایران در دروان پس از انتخابات ۱۳۹۲ را می‌پسندند و بر این باور است که خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی هم با این سیاست‌ها مخالفتی ندارد: «ما باید مسائل خارجی‌مان را حل کنیم. رهبری هم مخالفتی با این مسأله ندارند، بلکه تشویق هم می‌کنند. بالاخره ما می‌خواهیم با دنیا تعامل کنیم.»

هاشمی با تأکید بر اهمیت جغرافیای سیاسی ایران در منطقه می‌گوید که ایران از تعامل در سیاست خارجی عقب است؛ تعامل ایران با جهان می‌تواند منجر به گسترش پروژه‌های اقتصادی زیربنایی نه تنها در ایران اما در فضای بازار فراملی شود، به شرطی که «سیاست خارجی ما سیاست تهاجمی نباشد و سیاست تعاملی باشد.»

این صحبت‌های هاشمی رفسنجانی در تضاد و تعارض با سخنرانی ۲۹ بهمن‌ماه خامنه‌ای است که در آن رهبر جمهوری اسلامی ضمن دشمن خواندن آمریکا و گروه ۱+۵ نسبت به آن‌ها اظهار بی‌اعتمادی کرد و گفت: «من معتقدم حتی اگر در مسئله هسته‌ای نیز‌‌‌‌ همان خواسته‌هایی را که آن‌ها دیکته می‌کنند قبول کنیم، باز هم تحریم‌ها برداشته نخواهد شد زیرا آن‌ها با اصل انقلاب مخالفند.»

بیشتر بخوانیدخامنه‌ای آمریکا را به تحریم متقابل تهدید کرد

ارزیابی عملکرد دولت حسن روحانی

هاشمی رفسنجانی در پاسخ به رابطه خود با دولت پس از انتخابات ۱۳۹۲ می‌گوید که «روحانی را به طور کامل قبول دارم. ما با ایشان از لحاظ تفکر خیلی نزدیک هستیم.»

او شرایط دولت یازدهم را با شرایط جنگ ایران و عراق مقایسه کرده و می‌گوید: «مشکلاتی که از دولت قبل برای [روحانی] باقی مانده، انصافاً از مشکلاتی که ما در جنگ تحویل گرفتیم، بدتر است. ما در جنگ خسارات و رکود و اوضاع بد سیاست خارجی را تحویل گرفتیم و الان مشکلات علاوه بر همه این‌ها فساد هم هست که خیلی دامن‌گیر شده و ممکن است بسیاری از نیروهایی که مشغول کارند با دولت همدل نباشند.»

او همچنین به بحران تورم بالا و گرانی‌ها اشاره کرده است. قبلاً رشد تورم ۴۳ درصد بوده، که الان ۱۴ یا ۱۸ درصد شده؛ «یعنی باز هم قیمت‌ها ۱۴ درصد رشد دارند.» هاشمی در این گفت‌وگو هشدار می‌دهد که «وقتی اوضاع کشور با گرانی‌ها، دعواها، مجادلات سیاسی و فسادهایی که شکل گرفته، بد شود، خیلی‌ها از روحانیت زده می‌شوند و بی‌تفاوتی‌هایی در آن‌ها پیدا می‌شود.»

از لحاظ سیاست‌های فرهنگی هاشمی توضیح می‌دهد که دولت روحانی «همه کاره نیست» و رهبر و قوه قضائیه قدرت بیشتری دارند: «براساس قانون اساسی بالای سر همه ما رهبری و نظر ایشان حجت است که همه مسؤولین باید آن را در نظر بگیرند. قوه قضائیه میدان وسیعی دارد که باید با آن هم تعامل باشد. خیلی از کارهای دولت مثل بودجه و کارهای دیگر را باید مجلس تأیید کند. آقای روحانی قوه مجریه را با این شرایط در اختیار گرفته است و نباید خیال کنیم که دستش باز است و هر کاری را که بخواهد، می‌تواند انجام دهد.»

وضعیت رابطه فعلی هاشمی با خامنه‌ای

هاشمی ضمن تأکید بر این امر که بر خلاف نظر مصاحبه‌کنندگان با خامنه‌ای اختلاف سلیقه دارد می‌گوید که بر طبق وظیفه چون خامنه‌ای رهبر است از او اطاعت می‌کند. او همچنین توضیح می‌دهد که به غیر از «بُعد عاطفی» روابط‌شان، جلسات مستمری با خامنه‌ای ندارند و «جلسات بستگی به کارها دارد.»

هاشمی توضیح می‌دهد که این روزها روابطش با خامنه‌ای در حد «مشاور» است: «ما مشاور هستیم و باید مساءلی را که ایشان قبول می‌کند در دستور باشد بررسی کنیم و نظرمان را بدهیم و به آنجا برود و ایشان نظر نهایی را می‌دهند و منتشر می‌شود و اعلان می‌کنند.» البته او تأکید کرده که اگر از خامنه‌ای درخواست ملاقات کند، فوری انجام می‌شود.

او همچنین توضیح می‌دهد که در انتخابات هشت سال قبل خبرگان، قصد شرکت نداشته است اما به اصرار خامنه‌ای شرکت کرده است: «رهبری گفتند که واجب است و باید بیایی. من گفتم که خودم واجب نمی‌دانم و مناسب من نیست در چنین انتخاباتی شرکت کنم و لازم هم نیست.»

او در رابطه با دادگاه پسرش مهدی هاشمی موضعی نگرفته است اما در خلال این گفت‌وگو، از سابقه خانواده‌اش در خدمت به انقلاب ۱۳۵۷ و جمهوری اسلامی گفته است: «بچه‌های من از روزی که چشمشان را باز کردند، پدر خانواده را در مبارزه و زندان و مادرشان را در تلاش برای آزادی پدر دیده‌اند. در جنگ، مهدی و یاسر هر دو مجروح شدند. یکی شیمیایی شد و دیگری مجروح»

او بدون اشاره به دادگاهی که مهدی هاشمی را به اخذ رشوه متهم کرده است می‌گوید که خانواده هاشمی لحاظ مالی احتیاجی نداشته و ندارند که به دنبال کارهای مادی بروند و همه انقلابی‌اند: «من فکر می‌کنم خانواده ما در انقلاب بزرگ‌شده و در انقلاب می‌ماند و با انقلاب می‌میرد.»

بیشتر بخوانید: «ختم رسیدگی به پرونده مهدی هاشمی اعلام نشده است»

این گفت‌وگو در محل کار هاشمی رفسنجانی در ساختمان کاخ مرمر انجام شده است. بخش اول آنکه بیشتر مربوط به سیاست داخلی ایران است روز دوم اسفند ماه منتشر شده و انتشار بخش سیاست خارجی آن به آینده موکول شده. مراد عنادی، ایمان شمسایی و محمدمهدی رحیمی خبرنگارانی بودند که برای گفت‌وگو با هاشمی رفسنجانی به کاخ مرمر رفتند.

Share