Share

در آستانه روزی که در ایران به‌عنوان روز پرستار خوانده می‌شود، نزدیک به ۱۰۰۰ نفر از پرستاران از نقاط مختلف کشور در مقابل ساختمان مجلس تجمع کردند.

nurse 4

این تجمع در اعتراض به افزایش اختلاف پرداختی بین پزشکان و پرستاران برگزار شد

این پرستاران از استان‌های مختلف کشور صبح یکشنبه سوم اسفند، با تجمع مقابل مجلس نسبت به آنچه تبعیض بین پزشکان و پرستاران در اجرای طرح تحول سلامت می‌نامیدند، اعتراض کردند.

خبرگزاری ایلنا گزارش داده که پرستاران حاضر در تجمع نسبت به عدم اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری و افزایش اختلاف پرداختی بین پزشکان و پرستاران پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت معترض‌ بودند.

تجمع کنندگان عنوان می‌کردند که پس از اجرای طرح تحول سلامت، حقوق پزشکان بیمارستان‌ها‌ و مراکز درمانی دولتی چندین برابر شده در حالی که این افزایش حقوق شامل حال پرستاران که به گفته‌ خودشان بعد از اجرای این طرح حجم فعالیت‌شان چندین برابر گذشته شده، نشده است.

بنا بر این گزارش، «علیرضا محجوب» رئیس فراکسیون کارگری مجلس و «عزیزی» رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در جمع معترضان حاضر شدند. پرستاران در گفت‌وگو با نمایندگان خواستار حضور رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و احضار وزیر بهداشت برای پاسخگویی به آنان شدند.

روزهای پر التهاب؛ اعتراض‌های پرستاران

جامعه پرستاری ایران در یک سال گذشته روزهای پر استرسی  را سپری کرده است. نوشتن دو نامه‌ی سرگشاده به حسن‌ روحانی، رئیس‌جمهوری و طرح شکایت‌های متعدد در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس و برگزاری تجمعات اعتراضی متعدد برای پیگیری مطالبات صنفی‌ از اقدامات پرستاران برای اعتراض به وضعیت‌شان بوده است. یک مورد از این شکایت‌ها هم اثبات شد و به صدور حکم تبعید شغلی برای دبیر کل خانه پرستار انجامید.

از سال ۱۳۸۷ که طرح تعرفه گذاری خدمات پرستاری تبدیل به قانون شده، این طرح هنوز اجرایی نشده است.

موانع اصلی عدم اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری هنوز مشخص نیست اما فعالین پرستاری معتقدند تسلط نوعی نگرش «پزشک سالارانه» عامل اصلی عدم اجرای این طرح است.

اختلاف عمیق بین دستمزد پزشکان و پرستاران نیز به نارضایتی آنها دامن می‌زند. به گفته دبیرکل خانه پرستار اگر اختلاف در پرداخت‌ها قبلا چند میلیون بود در حال حاضر به چند ده میلیون تومان می‌رسد.

از سوی دیگر، جامعه پرستاری ایران با کمبود نیرو مواجه است که گفته می‌شود بخشی از دلایل این کمبود، مربوط به مهاجرت‌های گسترده پرستاران و بخشی ناشی از کم شدن جاذبه‌های حرفه پرستاری به دلیل نبود رضایت شغلی در بین پرستاران است.

بیشتر بخوانید: در ایران به ازای هر هزار بیمار، تنها یک پرستار خدمت می‌کند

در آستانه روز پرستار در حالی که وزارت بهداشت ایران قصد دارد جشن‌ها و مراسم مختلفی برای گرامیداشت این روز برگزار کند، پرستاران به دلیل بی‌توجهی به خواسته‌هایشان امسال روز پرستار را تحریم کرده‌اند.

چندی پیش وزیر بهداشت ایران گفته بود عده‌ای می‌خواهند میان پرستاران و پزشکان تفرقه بیاندازند.

فعالان جامعه پرستاری اعلام کرده‌اند که از مسولان می‌خواهند که به جای برگزاری جشن‌های نمایشی، به اصلاح سیستم معیوبی بپردازند که باعث به وجود آمدن موج نارضایتی‌ها در بین پرستاران شده است.

Share