Share

مقامات رسمی اوکراین می‌گویند جدایی طلبان هوادار روسیه در طول شب گذشته، بیش از ده بار با آتش بس را نقض کرده‌اند.

Ukrain-2

با وجود گزارش‌هایی از نقض آتش‌بس، اما از زمان برقراری توافق در ۱۲‌ام فوریه، از شدت حملات کاسته شده است

این مقامات مدعی‌اند که شورشیان شرق اوکراین با توپخانه و حمله موشکی مواضع ارتش اوکران را هدف گرفته‌اند.

همزمان یکشنبه ۲۲ فوریه صدای انفجار‌های مهیبی از اصلی‌ترین شهر شورشیان به گوش رسید. وب‌سایت‌های منتسب به جدایی‌‌خواهان گفته‌اند که ساختمان‌های بسیاری در این شهر طی حملات توپخانه‌ای آسیب جدی‌ای دیده‌اند.

کمتر از دو هفته پیش رهبران روسیه، اوکراین، آلمان و فرانسه در پیمان «مینسک ۲»، بر سر آتش‌بسی توافق کردند که «روزنه امیدی» برای پایان بخشیدن به درگیری‌ها در اوکراین تلقی ‌شد. درگیری‌هایی که طی هفته‌های اخیر شدت گرفته بود.

بیشتر بخوانید: مبادله اسرا در شرق اوکراین پایان یافت

اکنون با وجود گزارش‌هایی از نقض آتش‌بس، اما به نظر می‌رسد از زمان برقراری توافق در هفته گذشته، از شدت حملات کاسته شده است.

با این حال، مجدداً ارتش اوکراین گزارش‌هایی از یورش جدایی‌خواهان به روستایی در نزدیکی شهر بندری ماریوپول منتشر کرده است. این شهر به لحاظ استراتژیک اهمیت حیاتی دارد. ماریوپول برای جدایی‌خواهان می‌تواند پلی میان شبه‌جزیره کریمه و روسیه محسوب ‌شود.

در ۱۰ ماه گذشته نزدیک به پنج هزار و ۵۰۰ نفر در این درگیری‌ها کشته شده‌اند.

جدایی‌خواهان سلاح‌های سنگین خود را تحویل می‌دهند

این درحالی است که منابع خبری گزارش دادند که جدایی‌خواهان پذیرفته‌اند تا سلاح‌های سنگین خود را تحویل دهند.

یک مقام ارشد جدایی‌خواهان شرق اوکراین یکشنبه گفت که موافقت‌نامه‌ای را با ارتش اوکراین امضا کرده‌اند که بنابر آن تحویل سلاح‌های سنگین از امروز آغاز و طی دو هفته آینده تکمیل می‌شود.

به عقیده او جدایی‌خواهان پس از تحویل سلاح‌های سنگین خود می‌توانند با «میانجی‌گری بین‌المللی» به یک توافق صلح جامع دست یابند.

این در حالی است که آمریکا با وجود آشکار شدن اولین نشانه‌های موفقیت مذاکرات «مینسک ۲» و تبادل اسیران، روسیه را به دلیل ادامه درگیری‌ها در دونتسک  به تحریم بیشتر تهدید کرد.

Share