Share

دور تازه مذاکرات هسته‌ای که ۱۹ فوریه در سطح معاونان آغاز شد و با پیوستن وزیران خارجه آمریکا و ایران ادامه پیدا کرد؛ بسیار سرنوشت‌ساز توصیف شده است.

مذاکرات هسته‌ای

تنها کمتراز چهار هفته به مهلت باقیمانده برای رسیدن به یک توافق سیاسی بر سر پرونده هسته‌ای ایران؛ کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داده‌اند که جمهوری اسلامی همچنان به پرسش‌های این آژانس در مورد ابعاد احتمالی نظامی در زمینه برنامه هسته‌ای‌ خود پاسخ نداده است.

دور تازه مذاکرات هسته‌ای که جمعه نوزدهم فوریه در ژنو در سطح معاونان آغاز شد و تا یکشنبه شب با حضور جان کری وزیر خارجه آمریکا و محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ادامه پیدا کرد؛ بسیار سرنوشت‌ساز توصیف شده است. گفته شده پیوستن ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا و علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی در مذاکرات ژنو باعث شده محور گفت‌و‌گو بر سر مسایل فنی نیز بالا رود. از سوی دیگر حسین فریدون برادر رییس جمهوری اسلامی نیز به مذاکره کنندگان پیوست.

به نظر می‌رسد یک مشکل اساسی و جدی بر سر راه این دور پایانی مذاکرات هسته‌ای وجود دارد: «غرب می‌خواهد اگر توافقی صورت می‌گیرد در دو مرحله باشد؛ اما تهران می‌خواهد – براساس گفته‌های خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی – توافق احتمالی باید در یک مرحله انجام پذیرد.»

جان کری وزیر خارجه آمریکا روز شنبه در لندن پیش از رفتن به ژنو برای نخستین باراحتمال شکست مذاکرات را نیز مطرح کرد و گفت: «اگر توافق کلی در مهلت تعیین شده به دست نیاید، آمریکا آماده است مذاکرات را ترک کند؛ دولت این کشور با تمدید گفت‌وگوها موافق نیست.»

رادیو زمانه در بررسی بیشتر مذاکرات تازه  ژنو، این پرسش‌ها را با دو کارشناس پرونده هسته‌ای، علی نیری در کالیفرنیا و رضا تقی‌زاده در گلاسکو مطرح می‌کند:

* – ارزیابی شما از این دور تازه مذاکرات اتمی چیست؟

* – گفته‌های هبر جمهوری اسلامی در مورد این که: «مذاکرات در یک مرحله صورت گیرد» تا چه اندازه در راه توافق احتمالی مشکل‌آفرین بوده است؟

* – حضور« صالحی» و« مونیز» در این دور مذاکرات چه پیامی دارد؟

* – چه چشم‌اندازی از ادامه یا پایان گفت‌و‌گو ها می‌توان ترسیم کرد؟

Share