Share

یک نماینده مجلس، بانک مرکزی و دولت را متهم کرده است که ارزهای آزاد شده ایران را «چمدان چمدان» از مملکت خارج کرده‌اند، رییس بانک مرکزی اما تکذیب نکرده و گفته است نهاد تحت مدیریت او وظایفی دارد که باید به آن‌ها عمل کند.

Vali ollah Seif- Iran Central Bank

ولی الله سیف، رییس بانک مرکزی ایران، در پاسخ به اتهام‌های وارد شده از سوی الیاس نادران تاکید کرد که بانک مرکزی وظایف خود را در خصوص کنترل بازار ارز انجام می‌دهد.

او در حاشیه نشست هم‌اندیشی فعالان بازار سرمایه با مسئولان دولتی که شامگاه دوشنبه ۴ اسفند برگزار شد، در پاسخ به اصرار خبرنگاران در مورد پاسخگویی به اتهام خروج ارز با چمدان، بار دیگر تاکید کرد که بانک مرکزی وظایفش را انجام می‌دهد.

سیف همچنین در مورد ارزهای ایران که باید طبق توافق ژنو آزاد می‌شد گفت: «به جز قسط اول تاکنون اقساط دوم و سوم این توافقات نیز به حساب بانک مرکزی واریز شده است.» به گفته رییس بانک مرکزی، این بانک در هر قسط ۴۹۰ میلیون دلار دریافت کرده است.

الیاس نادران، نماینده تهران، روز دوشنبه ۴ اسفند در جلسه علنی مجلس اعلام کرده بود به دلیل این‌که ایران همچنان تحریم دلاری است، ارزهای آزادشده از توافقنامه ژنو به کشور امارات متحده عربی تحویل داده شده‌اند و برای ایران هزینه واسطه در بر داشته‌اند. او همچنین گفته بود دولت به این دلیل تصمیم گرفت ارزها را دوباره به یک کشور ثالث منتقل کند و این کار را با چمدان انجام داد.

به گفته نادران، به این ترتیب دولت به پول‌شویی روی آورده و به صورت فیزیکی این ارزها را «از طریق برخی افراد خاص» از کشور خارج کرده است اما یکی از این محموله‌ها در فرودگاه یافت شده و با دستور دادستان تهران توقیف و ضبط شده است.

بیشتر بخوانید: الیاس نادران دولت را به پول‌شویی ارزهای آزادشده متهم کرد

رییس بانک مرکزی ایران اما می‌بایست به اتهام سنگین دیگری که به دولت و نظام بانکی وارد شده بود نیز پاسخ گوید. پیش‌تر، صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه اعلام کرده بود یکی از بانک‌های کشور ۶۵۰۰ میلیارد تومان به فردی وام داده است بدون آن‌که از او وثیقه‌های لازم را بگیرد. لاریجانی این پرونده را یکی از پرونده‌های بزرگ رانت‌خواری در سیستم بانکی ایران توصیف کرده بود.

رییس بانک مرکزی در سخنانش ضمن اشاره به این پرونده رانت‌خواری بزرگ گفت: «وام ۶۵۰۰ میلیارد تومانی به یک فرد خاص در زمان ما پرداخت نشده است». او با انتقاد از نحوه مطرح شدن این پرونده گفت که گاهی بدون دقت «افعال مضارع» به کار برده می‌شود. در حالی که این تسهیلات در گذشته پرداخت شده ولی این را جریان جدید می‌نامند که همین موضوع می تواند بازار را با تشنج همراه کند.

Share