Share

وزارت خارجه آمریکا یک مسند سیاسی جدید برای حمایت از حقوق دگرباشان جنسی در جهان ایجاد کرد: «نماینده بین‌المللی ایالات متحده آمریکا برای حقوق گی‌ها». رندی بری، دیپلمات همجنسگرای آمریکایی به این مسند تکیه داده است.

Randy-Berry01

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا برای مطرح کردن مساله حقوق دگرباشان جنسی، اولین نماینده بین‌المللی خود را برای حقوق «گی»‌ها معرفی کرده است.

واژه «گی» در ادبیات عامی و در ادبیات سیاسی آمریکا هم به زنان و هم به مردان دگرباش جنسی اطلاق می‌شود. «گی» به واژه‌ای همه‌شمول تبدیل شده و در ادبیات سیاسی برای بیان مشکلات تمام هویت‌های دگرباش جنسی از جمله زنان و مردان همجنسگرا، افراد دوجنسگرا و تراجنسیتی‌ها به کار می رود.

    رندی بری، نماینده بین‌المللی آمریکا برای حقوق گی‌ها و سرکنسول پیشین ایالات متحده در آمستردام

رندی بری، نماینده بین‌المللی آمریکا برای حقوق گی‌ها و سرکنسول پیشین ایالات متحده در آمستردام

دیپلماتی که به عنوان اولین نماینده وزارت خارجه آمریکا در این مسند معرفی شده، رندی بری است که پیش از این سرکنسول کنسولگری آمریکا در آمستردام بوده است. وظیفه او مبارزه با خشونت و تبعیض علیه افراد دگرباشان جنسی در سطح جهان و تنظیم سیاست خارجی آمریکا در این جهت است.

بری پیش از این، در بنگلادش، مصر، اوگاندا و آفریقای جنوبی خدمت کرده است، و به زبان‌های انگلیسی، اسپانیایی و عربی مسلط است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای در مورد ایجاد این شغل جدید گفت: «دفاع و ترویج حقوق بشر افراد دگرباش جنسی، در مرکزیت تعهد ما نسبت به پیشبرد حقوق بشر در سطح جهانی قرار دارد؛ قلب و وجدان دیپلماسی ماست».

کری افزود که از اولویت‌های سیاست خارجی آمریکا این است که به تغییر قوانین ۷۵ کشور جهان که در آن‌ها هنوز رابطه عاطفی و جنسی با همجنس جرم محسوب می‌شود، کمک کند.

وزارت امور خارجه آمریکا همچنین تاکید کرده که پیش از انتصاب بری، برنامه‌ریزی شده بود که اولین شخصی که نماینده بین‌المللی آمریکا در امور حقوق دگرباشان جنسی، یک دیپلمات آشکارا همجنسگرا باشد.

کابینه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، تلاش‌های زیادی برای احقاق حقوق دگرباشان جنسی چه فضای سیاست داخلی آمریکا و چه در سیاست خارجی کرده است. در سال ۲۰۱۱، وزیر امور خارجه هیلاری رادهام کلینتون در یک سخنرانی در ژنو این سیاست‌ها را تایید کرد و گفت: «حقوق همجنسگرایان حقوق بشر است، و حقوق بشر حقوق همجنسگرایان است.»

در اوایل سال ۲۰۱۴، کاخ سفید برای اولین بار محافظت از حقوق همجنسگرایان، دوجنسگرایان، تراجنسیتی‌ها و دیگر دگرباشان جنسی را در استراتژی امنیت ملی آمریکا قرار داد.

Share