Share

داعش در اینترنت ویدیویی منتشر کرده که نشان می‌دهد چگونه جهادگرایان برای به نمایش گذشتن بت‌شکنی مطابق «سیره» پیامبر اسلام آثار موزه موصل را تخریب می‌کنند. در میان این آثار تندیس یک نگهبان قرار دارد که قدمت آن به ۲۶۰۰ سال پیش در تمدن آشوریان می‌رسد.

 نمایی از یک ویدئو: داعش آثار موزه موصل را نابود می‌کند

نمایی از یک ویدئو: داعش آثار موزه موصل را نابود می‌کند

در این ویدیو تکفیری‌های داعش با پتک به جان نقاشی‌ها و تندیس‌های به یادگار مانده از نبرد نینوا می‌افتند و این آثار ارزشمند را از بین می‌برند.

نبرد نینوا بخشی از جنگ‌های ایران و روم در زمان ساسانیان بود. در نزدیکی موصل سپاه ایران، رومیان را که به قصد تصرف تیسفون آمده بودند، به عقب‌نشینی واداشتند.

کارشناسان میراث فرهنگی با بررسی این ویدئو تأیید کرده‌اند که این آثار اصل‌اند و تقلبی نبوده‌اند و این ویرانگری فرهنگی جلوه نمایشی – تبلیغی نداشته است.

تندیس نگهبان دروازه نرگال (خدای سرزمین مردگان) یکی از آثار ارزشمندی بود که در این ویرانگری فرهنگی از بین رفت. قدمت این اثر به قرن هفتم پیش از میلاد می‌رسد و بخشی از دروازه نینوا، مرکز امپراطوری آشوریان بوده است.

نمایشی از ویرانگری فرهنگی داعش در موزه موصل

رسانه‌های خبری جهان اوایل هفته جاری گزارش داده بودند که داعش به کتابخانه‌های عمومی موصل هجوم برده و هزاران جلد کتاب‌ را سوزانده است.

موصل دومین شهر بزرگ عراق است که به خاطر پالایشگاه نفتش اهمیت دارد. گفته می‌شود که به زودی ارتش عراق برای آزادسازی این شهر به موصل حمله می‌کند. ارتش آمریکا در نظر دارد در ماه مه سال جاری، پیش از آغاز ماه رمضان و فرارسیدن تابستان این حمله را سازماندهی کند.

تخمین زده می‌شود که داعش در موصل هزار تا دو هزار نفر نیروی مسلح دارد.

داعش تابستان سال گذشته تهدید کرده بود که آثار موزه موصل را ویران می‌کند و کارکنان موزه را به دلیل «مراقبت از آثار غیر اسلامی» تهدید به مرگ کرده بود. علاوه بر موصل، شهر باستانی هترا نیز تحت کنترل داعش است. این گروه همچنین تهدید کرده این منطقه وسیع را به دلیل وجود آثار پیش از اسلام و مجسمه‌های شرک‌آلود ویران می‌کند.

بیشتر بخوانید:غارت میراث فرهنگی عراق و سوریه توسط داعش

هترا در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو به ثبت رسیده است.

به گزارش وزارت گردشگری و حفاظت از میراث تاریخی عراق، داعش بیش از ۴۳۷۰ موقعیت تاریخی در پنج استان این کشور را تخریب کرده است.

بیشتر بخوانید: هشدار یونسکو نسبت به نابودی میراث فرهنگی عراق و سوریه

Share