Share

یوسف طباطبایی‌نژاد، امام جمعه اصفهان و نماینده رهبر جمهوری اسلامی در این شهر می‌گوید مختلط بودن دانشگاه‌ها در آغاز انقلاب به‌دلیل نبود امکانات بود اما در حال حاضر که امکانات وجود دارد اختلال دختر و پسر در دانشگاه‌ها اشتباه است. او همچنین خواهان محرومیت معتادان از برخی حقوق‌شان در جامعه شد.

یوسف طباطبایی‌نژاد: یک زن معتاد می‌تواند حداکثر ۱۴ نفر را معتاد کند، یک مرد معتاد حداکثر شش نفر را به اعتیاد می‌کشاند.

یوسف طباطبایی‌نژاد: یک زن معتاد می‌تواند حداکثر ۱۴ نفر را معتاد کند، یک مرد معتاد حداکثر شش نفر را به اعتیاد می‌کشاند.

یوسف طباطبایی‌نژاد روز چهارشنبه، هفتم اسفندماه در مجمع کمیسیون‌های فرهنگی – اجتماعی کلان‌شهرها و مراکز استان‌ها از بازسازی ریشه‌ای فرهنگ و «آرمان‌های انقلاب» سخن گفت و افزود: «در حال حاضر اختلاط دختر و پسر در دانشگاه اشتباه است، زیرا ما در اوایل انقلاب دانشگاه‌ها و امکانات زیادی نداشتیم و مجبور بودیم که دخترها و پسرها را مخلوط کنیم.»

او گفت: «اما درحال حاضر دانشگاه‌های زیادی در شهرها وجود دارد و می‌توان دانشگاه‌ها را سه روز زنانه و سه روز مردانه کرد.»

تفکیک جنسیتی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی از بدو تشکیل دولت نهم مطرح شد اما همواره با مخالفت شماری از دانشجویان و فعالان اجتماعی و حقوقی زنان همراه بود. با این حال در دولت دهم این طرح در چندین دانشگاه‌ و مرکز آموزشی و حتی مهدهای کودک به اجرا گذاشته شد. در این دوره برخی رشته‌های دانشگاهی نیز سهمیه‌بندی جنسیتی شد و دانشجویان دختر از ادامه تحصیل در چنین رشته‌هایی محروم شدند.

نماینده رهبر جمهوری اسلامی در اصفهان در ادامه سخنان خود به مشکل اعتیاد به مواد مخدر در جامعه ایران اشاره کرد و با اشتباه دانستن کشتن قاچاقچیان از «مبارزه فرهنگی» با موادمخدر دفاع کرد.

او در توضیح این «مبارزه فرهنگی» گفت: «من با دولت در رابطه با معضل بزرگ مواد مخدر صحبت کرده‌ام و به رئیس‌جمهور پیشنهاد دادم که در مراکز دولتی اگر شخصی از کارکنان به مواد مخدر اعتیاد پیدا کرده است او را تعلیق کنند و اگر بعد از دو الی سه ماه بازهم ترک نکرد او را اخراج کنند.»

طباطبایی‌نژاد افزود: «اگر ما در حوزه موادمخدر به مصرف‌کنندگان سخت بگیریم خودشان مواد را ترک می‌کنند، اگر دولت زمینی در اختیار ما بگذارد من خیران را جمع می‌کنم تا در این مکان کارخانه‌ای احداث کنند و معتادان را برای کار کردن و ترک اعتیاد بکار گیرد و حقوق اداره کار را به خانواده‌هایشان بپردازند و زمانی که بهبود پیدا کردند به جامعه بازگردند.»

امام جمعه اصفهان در توضیح پیشنهاد خود مثالی زد و گفت: «کسی سربازی نرفته باشد به او گواهینامه، همسر، شغل نمی‌دهند و نمی‌تواند به خارج از کشور برود، به همین علت دیگر ما با معضل سربازی نرفتن رو‌به‌رو نیستیم؛ باید همین کار را در مورد اعتیاد هم انجام دهیم و باید طرحی داشته باشیم که به معتادان سخت‌گیری شود.»

در بهمن‌ماه سال جاری نیز پرویز افشار، معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با موادمخدر، گفته بود مجازات اعدام برای مجرمان مواد مخدر «باید محدود و از مجازات‌های جایگزین برای آن‌ها استفاده شود.»

وی «مجازات‌های سختگیرانه‌ای» را مانند حبس‌های طولانی‌مدت که منجر به «ایجاد خدمات اجتماعی» شود، به‌عنوان جایگزین مجازات اعدام مجرمان قاچاق مواد مخدر پیشنهاد داد.

نماینده رهبر جمهوری اسلامی در اصفهان زنان را بیشتر از مردان عامل رواج اعتیاد دانست و گفت: «یک زن معتاد می‌تواند حداکثر ۱۴ نفر را معتاد کند و یک مرد که دچار اعتیاد شده است تنها می‌تواند حداکثر شش نفر را به اعتیاد بکشاند.»

شهیندخت مولاوردی، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، شهریورماه سال جاری نرخ رشد اعتیاد در زنان را بیشتر از مردان و حتی دو برابر آنان اعلام کرد.

او گفت ۱۰ درصد معتادان ایران را زنان تشکیل می‌دهند. این رقم در سال ۸۵، پنج درصد بود و طی هفت سال، به بیش از دو برابر رسیده است.

Share