Share

در پی تخریب گسترده آثار باستانی در موزه موصل در عراق توسط گروه دولت اسلامی (داعش)، سازمان یونسکو اعلام کرد که از شورای امنیت خواسته است یک نشست اضطراری در این زمینه برگزار کند.

islamic-state-2015-iraq-nineveh-cultural-heritage-political-violence-150226-00h04m02s

تخریب موزه موصل در عراق توسط دولت اسلامی (داعش)

به گفته ایرینا بوکووا، مدیرکل سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد (یونسکو)، مساله حمله تروریستی به موزه موصل در عراق اکنون فراتر از یک «تراژدی فرهنگی» است و دیگر با مساله بنیادین امنیت گره خورده است.

از این رو یونسکو از شورای امنیت خواسته است تا با برگزاری نشستی در این زمینه، حفظ میراث فرهنگی در عراق را به عنوان یک عنصر جدایی‌ناپذیر از مساله امنیت و ثبات در نظر بگیرد و اقدامات لازم را برای حفظ آن انجام دهد.

به گفته بوکووا، چنین تخریب‌هایی در حقیقت شعله جنگ‌های فرقه‌ای و خشونت‌های افراط‌گرایان را در عراق و منطقه شعله‌ورتر می‌کند و از این رو باید به عنوان یک مساله امنیتی به آن نگاه شود.

islamic-state-2015-iraq-nineveh-cultural-heritage-political-violence-150226-00h04m28s

تندیس‌های گاوهای بالدار نیز تخریب شده‌اند

شورای امنیت سازمان ملل متحد در تاریخ ۱۲ فوریه سال جاری میلادی قطعنامه‌ای را در ممنوعیت هرگونه تبادل تجاری با داعش و گروه‌های مشابه در عراق و سوریه تصویب کرد. بخشی از این قطعنامه در مورد حفظ آثار تاریخی و ممنوعیت قاچاق آثار از مناطق تحت تصرف داعش و همچنین تخریب این آثار است. این قطعنامه که تحت فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد تصویب شده، اجازه کاربرد زور و قوای مسلح را برای اجرای مفاد آن به شورای امنیت سازمان ملل می‌دهد.

بیشتر بخوانید: شورای امنیت هرگونه معامله با داعش را جرم‌انگاری کرد

مردان دولت اسلامی که کنترل شهر موصل در عراق را در دست دارند، روز ۲۶ فوریه / ۷ اسفند ویدیویی منتشر کردند که نشان می‌داد چگونه آثار موزه موصل و برخی سنگ‌نگاره‌های عظیم گاو‌های بالدار، مربوط به تمدن باستانی آشور را ویران کردند.

islamic-state-2015-iraq-nineveh-cultural-heritage-political-violence-150226-00h04m06s

تخریب مجسمه‌ها با مته‌های برقی در موزه موصل

مردان دولت اسلامی که در این ویدیو با ذکر آیات قرآن و توسل به «سیره» پیامبر اسلام «بت‌شکنی» خود را توجیه می‌کردند، با استفاده از پتک، مته‌ها و ابزارهای برقی و صنعتی بخشی از آثار را تخریب کردند و بخش دیگر مجسمه‌ها را روی زمین پرتاب و نابود کردند.

با این حال شواهد بسیاری وجود دارد که سازمان‌های جهانی از جمله یونسکو را متقاعد کرده است که گروه دولت اسلامی (داعش) از فروش عتیقه‌های سوریه و عراق نفع می‌برد و به طور گسترده حفاری و فروش آثار تاریخی را ترویج می‌کند. بنابراین به نظر می‌رسد تخریب آثار موصل به دلیل «بت‌شکنی»، تنها بخشی از کارزار تبلیغاتی پیچیده و هراس‌افکنی آنان بوده است.

Share