Share

در پی آخرین مذاکرات اتحادیه اروپا و رهبران یونان سیاست ریاضت اقتصادی در این کشور تمدید شد. گروهی از مخالفان این سیاست چهارشنبه شب ۲۶ فوریه به خیابان‌ها آمدند و علیه آن دست به تظاهرات مسالمت‌آمیز زدند. این تظاهرات به خشونت کشیده شد.

نیروهای پلیس در خشونت‌های چهارشنبه شب ۲۶ فوریه

نیروهای پلیس در خشونت‌های چهارشنبه شب ۲۶ فوریه

به‌گزارش خبرگزاری آلمان، این نخستین تظاهرات ضد سیاست ریاضت اقتصادی در یونان پس از روی کار آمدن حزب چپ‌گرای سیریزا بود.

در این تظاهرات که در مرکز آتن برگزار شد حدود ۲۰۰ تا ۴۵۰ از نیروهای چپ شرکت داشتند. آن‌ها ده‌ها خودرو و سطل‌های زباله‌ را به آتش کشیدند، ایستگاه‌های اتوبوس را ویران کردند و ویترین مغازه‌ها را شکستند.

دولت یونان روز سه‌شنبه پس از هفته‌ها کشمکش با اتحادیه اروپا با تمدید کمک‌های این اتحادیه موافقت کرد.

این اقدام در صفوف حزب چپگرای سیریزا نیز مورد انتقاد قرار گرفت. آلکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان و رهبر سیریزا با وعده لغو برنامه ریاضت اقتصادی و اجرای اصلاحات روی کار آمد.

وزیران اقتصاد و دارایی کشورهای حوزه یورو جمعه ۲۰ فوریه در بروکسل موافقت کردند که فرصت یونان را برای بازپرداخت وام‌هایش چهار ماه دیگر تمدید کنند. یونان خواهان مهلتی شش ماهه بود.

بیشتر بخوانید: یونان و اتحادیه اروپا؛ کشاکش اصلی در راه است

در جریان مذاکرات بروکسل توافق شد که یونان تا دوشنبه ۲۳ فهرستی از اصلاحات اقتصادی خود را در اختیار کشورها و نهادهای وام‌دهنده قرار دهد.

نمایندگان مجلس آلمان (بوندستاگ) در روز جمعه  ۲۷ فوریه با اکثریت آرا به ادامه کمک‌های اروپا به یونان رأی مثبت دادند.

از ۵۸۷ رأی داده‌شده، ۵۴۲ نماینده به ۴ ماه تمدید کمک‌ها به یونان تا ۳۰ ژوئن سال ۲۰۱۵، رأی مثبت دادند. ۳۲ نماینده رأی منفی و ۱۳ نماینده نیز رأی ممتنع دادند.

Share