Share

بوریس نمتسوف، منتقد سیاست‌های ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه و منتقد نقش مسکو در بحراین اوکراین، به ضرب گلوله در نزدیکی کرملین کشته شد.

boris-nemtsov5

قتل رهبر اپوزیسیون روسیه شبیه قتل‌هایی است که در دهه ۹۰ میلادی، پس از فروپاشی شوروی اتفاق می‌افتاد

به گفته مقامات پلیس، مهاجمان از یک ماشین سفید رنگ، چهار بار به نمتسوف ۵۵ ساله شلیک کردند.

رویترز گزارش داد که این حادثه زمانی صورت گرفت که نمتسوف بر روی پل رودخانه «مسکو» با زنی اوکراینی در حال قدم زدن بود. این اتفاق لحظاتی پس از نیمه شب جمعه رخ داد.

پلیس می‌گوید که این پل را که به دیوارهای کرملین و میدان سرخ منتهی می‌شود، بعد از حادثه بسته است. قتل در فاصله ۴۰۰ متری کرملین رخ داده است.

رویترز می‌نویسد قتل رهبر اپوزیسیون دولت روسیه، بسیار شبیه قتل‌هایی است که در دهه ۹۰ میلادی و پس از فروپاشی شوروی در این کشور اتفاق می‌افتاد.

نمتسوف از مهم‌ترین چهره‌های مخالف پوتین در طی ۱۵ سال زعامت او به شمار می‌رفت.

ولادیمیر پوتین این قتل را وحشیانه خواند و تحقیقات پرونده را به نهاد ریاست جمهوری واگذار کرد. کرملین اعلام کرد تنها باید به دنبال قاتلان باشیم.

پوتین در عین حال گفت، این قتل می‌تواند موجبی برای «تحریک کردن» هواداران نمتسوف برای  راهپیمایی در روز یکشنبه باشد.

نمتسوف ساعاتی قبل از مرگش مردم را برای شرکت در تظاهرات ضد دولتی در اعتراض به نقش روسیه در اوکراین دعوت کرده بود.

Boris Nemtsov

میخائیل کاسیانوف، نخست‌وزیر پیشین روسیه با حضور در صحنه قتل گفت: «این که یکی از رهبران مخالفان در کنار دیوار کرملین کشته می‌شود، ورای تصور است.»

کاسیانوف گفته در اینجا تنها یک احتمال وجود دارد: «نمتسوف به خاطر حقیقت‌گویی کشته شده است.» به عقیده کاسیانوف، برخی نیروهای خاص تنها به دنبال پاک کردن خون این قتل از دامن پوتین‌ هستند.

باراک اوباما خواستار بررسی شفاف و سریع شد

باراک اوباما، رئیس جمهوری‌ آمریکا خواستار بررسی شفاف و سریع پرونده قتل نمتسوف شد تا «مجرمان به دست عدالت سپرده شوند.»

اوباما گفت نمتسوف مدافع خستگی ناپذیر روسیه و در پی احقاق حقوق همه ملت خود بود. در بیانیه اوباما آمده که نمتسوف با دخالت روسیه در اوکراین به شدت مخالف بود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نمتسوف در یکی از آخرین مصاحبه‌های رادیویی‌اش گفته بود: «بسیار سخت است که آدم دائم زیر تهدید و فشار زندگی کند.»

پترو پوروشنکو، رئیس‌جمهوری اوکراین بعد  از این حادثه در صفحه فیس‌بوک خود نوشت «بوریس نمتسوف پلی میان اوکراین و روسیه بود و این پل توسط قاتلان او تخریب شد.»

نمتسوف تنها سه ساعت پیش از به قتل رسیدن در گفت‌وگویی با رادیو “اکو” (Echo) در مسکو، ولادیمیر پوتین را به «تجاوز بی‌معنا به خاک اوکراین» متهم کرده بود؛ تجاوزی که به گفته او «اقتصاد روسیه را در بحران فرو برده است». خبرگزاری‌ها از این مصاحبه رادیویی به عنوان میراث سیاسی نمتسوف یاد کرده‌اند.

نمتسوف در دهه ۹۰ میلادی در دوران بوریس یلتسین، از معاونان دولت روسیه بود. او کار خود را به عنوان فرماندار منطقه‌ای آغاز کرد و سپس به معاونت نخست وزیر رسید. در آن زمان برخی گمانه‌های حاکی از آن بود که او جانشین یلتسین می‌شود.

Share