Share

شماری از نمایندگان مجلس ایران می‌گویند طرحی دو فوریتی را امضا کرده‌اند که بر اساس آن «تابعیت دوگانه» مسئولان و مدیران ارشد قوای سه‌گانه را بررسی می‌کنند.

rouhani nahavandian3

نمایندگان مجلس می‌گویند محمد نهاوندیان، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری ایران دارای تابعیت دوگانه ایرانی- آمریکایی است

جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس یکشنبه ۱۰ اسفند به خبرگزاری فارس گفته طرح دو فوریتی تحقیق و تفحص از دو تابعیتی‌ها و کسانی که دارای گرین‌کارت هستند در مجلس با امضای ۱۰ نفر از نمایندگان کلید خورد.

همچنین این عضو کمیسیون امنیت ملی یکی  از دلایل این طرح را رفع خلاء‌های قانونی در رابطه با این موضوع دانست.

دیروز شنبه نیز شکر خدا موسوی نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی، گفته بود این تحقیق و تفحص برای شناسایی دو تابعیتی‌های موجود در دولت و برخی وزارتخانه‌های دولتی است.

تابعیت دوگانه در وزارت‌خانه‌های نفت و صنعت

به گفته نماینده اهواز وزارتخانه‌های نفت و صنعت بیشترین تعداد دو تابعیتی و افراد دارای گرین‌کارت را به کار گرفته‌اند. بنابر این گزارش موسوی حضور دو تابعیتی‌ها در این دو وزارتخانه را «صد در صد» دانسته است.

نماینده اهواز می‌گوید دولت ادعای وجود دوتابعیتی بودن شماری از مقام‌های این قوه را «اشتباه خوانده است».

این درحالی است که بهمن ماه امسال، ۱۳ نماینده مجلس در تذکری کتبی به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران خواهان برکناری مسئولان بلندپایه دولتی شدند که به گفته آن‌ها تابعیت دوگانه دارند.

به گفته این نمایندگان، یکی از مسئولان ارشد دفتر ریاست‌جمهوری دارای تابعیت مضاعف از کشور آمریکا است.

نمایندگان به نام این شخص اشاره نکرده‌اند اما ظاهرا منظورشان محمد نهاوندیان، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری ایران است که گفته می‌شود تابعیت آمریکایی نیز دارد.

پیش‌تر نیز در رابطه با خروج محمودرضا خاوری، مدیرعامل پیشین بانک ملی از ایران که در رابطه با یک اختلاس بانکی گسترده متهم شده بود، انتقادهایی بر سر تابعیت ایرانی- کانادایی او مطرح شده بود.

در آن زمان دادستان وقت ایران، غلامحسین محسنی اژه‌ای گفته بود که کسی از تابعیت دوگانه او مطلع نبود.

بنابر بر قوانین ایران تابعیت غیرایرانی افرادی که تابعیت ایران دارند، به رسمیت شناخته نمی‌شود.

Share