Share

جان کری، وزیر خارجه آمریکا بامداد دوشنبه، اول مارس وارد سوئیس شد تا پس از سخنرانی در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در شهر ژنو، برای شرکت در مذاکرات هسته‌ای با ایران، به شهر مونترو برود. تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با مسئولیت محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه نیز بامداد دوشنبه عازم سوئیس شد.

جان کری و علی‌اکبر صالحی در دور اخیر مذاکرات هسته‌ای در ژنو

جان کری و علی‌اکبر صالحی در دور اخیر مذاکرات هسته‌ای در ژنو

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده است که جان کری، وزیر خارجه آمریکا با محمد جواد ظریف، همتای ایرانی‌اش در شهر مونتروی سوئیس دیدار و گفت‌و‌گو می‌کند. دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ نیز پنجشنبه ۴ مارس در همین شهر برگزار می‌شود.

جان کری، یکشنبه ۲۸ فوریه در آستانه سفرش به ژنو در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «ای‌بی‌سی» توافق دیپلماتیک را به حل مناقشه هسته‌ای با ایران از طریق راهبردهای نظامی ترجیح داد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «ما بارها گفته‌ایم که توافق نکردن بهتر از یک توافق بد است. ما قطعاً توافق بد نخواهیم کرد.»

در سفر هیأت ایرانی به سوئیس، محمدجواد ظریف چند ساعت در ژنو توقف دارد اما عباس عراقچی و مجید تخت روانچی دیگر اعضای این هیأت در مونترو مذاکرات را آغاز خواهند کرد.

به‌گفته عباس عراقچی، علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی نیز ظریف را در این سفر همراهی می‌کند.

عراقچی گفته است وزیر خارجه ایران افزون بر دیدار با وزیر خارجه آمریکا با سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز گفت‌وگو خواهد کرد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز گذشته در دیدار و گفت‌و‌گو با پائولو جنتیلونی، وزیر خارجه ایتالیا به مذاکرات هسته‌ای نیز اشاره کرد و گفت: «برای حل این مسأله هیچ راهی جز مذاکره وجود ندارد. اساس مذاکرات هسته‌ای تلاش برای حصول به نقاط مشترک و اعتماد دوجانبه است.»

روحانی یک بار دیگر به تأکید گفت: «به اعتقاد ما همه تحریم‌ها باید در یک لحظه برداشته شوند.»

در این دور از مذاکرات ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا نیز برای بررسی موارد فنی در مذاکرات حضور دارد.

قرار است امروز عباس عراقچی و وندی شرمن، مدیران سیاسی ایران و آمریکا با حضور هلگا اشمیت، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در شهر مونترو دیدار ‌کنند.

مذاکرات هفته جاری ایران و آمریکا ادامه مذاکرات هفته گذشته است که در ژنو برگزار شد. وزیر امور خارجه ایران پس از پایان گفت‌وگوهای هفته پیش اعلام کرد که «درباره برخی موضوعات گام‌هایی رو به جلو برداشته شده است.»

بیشتر بخوانید: ظریف:‌ درباره برخی موضوعات گام‌هایی رو به جلو برداشته شده است

به گفته ظریف، طرفین اگر نتوانند در مورد جزئیات به توافق برسند، آنگاه رسیدن به یک توافق کلی بسیار دشوار خواهد بود.

چند روز پس از مذاکرات هفته گذشته، محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت نیز گفت ایران از نظر زمانی مقید است تا حداکثر ۱۱ فروردین مذاکرات با گروه ۱+۵ را هم در جزئیات و هم در کلیات به سرانجام برساند.

حسن روحانی نیز می‌گوید نتیجه مذاکرات هسته‌ای باید برداشتن همه تحریم‌ها باشد.

محورهای مذاکرات طرفین در حال حاضر، میزان و نوع غنی‌سازی، لغو تحریم‌ها و مدت زمان توافق است.

گروه ۱+۵ یک برنامه دو مرحله‌ای را در نظر گرفته است: در مرحله نخست می‌بایست برنامه هسته‌ای ایران محدود شود و سپس در مرحله دوم این محدودیت‌ها را می‌توان کاهش داد.

۲۴ نوامبر ایران و گروه ۱+۵ توافق کردند که مذاکرات را تا پایان ماه ژوئن ۲۰۱۵ ادامه دهند. قرار است توافق کلی تا پایان ماه مارس به دست آید و سپس به جزئیات پرداخته شود.

Share