Share

سخنگوی قوه قضاییه ایران بار دیگر تاکید کرد دستوری که دادستان تهران در مورد ممنوعیت انتشار خبر و تصویر از محمد خاتمی، رییس جمهور پیشین ایران، صادر کرده همچنان به قوت خود باقی است.

mohseni-egehei

غلامحسین محسنی اژه‌ای در نشست خبری روز دوشنبه ۱۱ اسفند در پاسخ به سئوال خبرنگاران در مورد ممنوعیت انتشار اخبار و تصاویر مربوط به خاتمی گفت دستوری که مقام قضایی صادر می‌کند به قوت خود باقی است مگر این که تغییر کند یا آن دستور لغو شود.

او با اشاره به این که برخی سایت‌ها و رسانه‌ها بدون توجه به این دستور همچنان تصویر یا اخبار مربوط به رییس جمهور دوران معروف به «اصلاحات» را منتشر کرده‌اند گفت اگر رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها به مواردی که به آن‌ها تذکر داده می‌شود توجه نکنند با آن‌ها حتما برخورد می‌شود، اما ممکن است گاهی اوقات برداشت‌های متفاوتی وجود داشته باشد.

به گفته محسنی اژه‌ای، دادستانی با برخی رسانه‌های دیجیتال و خبرگزاری‌ها که اخبار و تصاویر محمد خاتمی را منتشر کردند بارها برخورد کرد و در برخی موارد نیز تعدادی از آن‌ها را توقیف کرد. با این حال آن‌‌ها توضیح و  تعهد دادند که دیگر مرتکب این اعمال نشوند و گفتند برداشت ما از این دستور متفاوت بوده است.

اژه‌ای گفت سایت‌هایی که تعهد دادند رفع توقیف شدند.

سخنگوی قوه قضاییه پیش‌تر با اعلام ممنوع بودن انتشار اخبار و تصاویر خاتمی گفته بود «اگر کسانی که از نظر شورای عالی امنیت ملی یا قوه قضائیه به‌عنوان سران فتنه محسوب شدند، دستگاه قضایی و دادستانی می‌تواند به‌عنوان یک اقدام دستوراتی در این رابطه صادر کند.»

پس از آن‌ دو سایت جماران و بهارنیوز به دلیل انتشار اخباری در مورد خاتمی فیلتر شدند. سایت جماران اما پس از ساعاتی رفع فیلتر شد.

مشخص نیست آیا سایت جماران به گفته محسنی اژه‌ای جزو آن دسته سایت‌هایی است که با دادن تعهد به قوه قضاییه ایران مبنی بر عدم درج خبر و تصویر محمد خاتمی رفع توقیف شده است یا خیر؟

بیشتر بخوانید: فیلترشدن سایت‌های جماران و بهارنیوز و رفع فیلتر سایت جماران پس از چند ساعت

سایت جماران، به «مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی» وابسته است که خبرهای مربوط به حسن خمینی، نوه روح‌الله خمینی، رهبر انقلاب ایران را نیز منتشر می‌کرد.

حسن خمینی در پی درگذشت فاطمه خاتمی، خواهر محمد خاتمی به او تسلیت گفته بود. این در حالی است که آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی از صدور پیام تسلیت خطاب به محمد خاتمی خودداری کرد و آن را به مادر وی تسلیت گفت.

خبرگزاری فارس دلیل مسدود شدن سایت جماران را انتشار گفت‌گوهای متعدد با «چهر‌ه‌های رادیکال اصلاح‌طلب» عنوان کرد.

Share