Share

بر اساس آمار کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در ژنو که دوشنبه ۲ مارس  منتشر شد، بیش از ۶ هزار نفر در جریان جنگ شرق اوکراین جان خود را از دست داده‌اند.

زید رعد زید حسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل: زنان، کودکان و سالمندان از شرایط غیرقابل تحمل در شرق اوکراین رنج می‌برند.

زید رعد زید حسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل: زنان، کودکان و سالمندان از شرایط غیرقابل تحمل در شرق اوکراین رنج می‌برند.

تنها در هفته‌های اخیر درگیری‌های نظامی در نزدیکی فرودگاه‌ دونتسک و اطراف دبالتسفه صدها غیرنظامی و نظامی را به کشتن داد.

زید رعد زید حسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل درگیری‌های نظامی نیروهای دولت اوکراین و جدایی‌طلبان طرفدار روسیه را «تخریب بی‌رحمانه زندگی غیرنظامیان و زیرساخت‌ها» توصیف کرد.

به‌گفته او، به‌ویژه زنان، کودکان و سالمندان از این شرایط غیرقابل تحمل رنج می‌برند.

او همچنین به «گزارش‌های معتبر» از ارسال مداوم سلاح‌های سنگین و اعزام جنگجویان خارجی از روسیه به مناطق شورشی از ماه دسامبر تاکنون اشاره کرد.

دیدار کری و لاوروف

کمی پس از آن‌که سازمان ملل روز دوشنبه آمار خود را منتشر کرد، جان کری و سرگئی لاوروف، وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه در ژنو دیدار کردند. آن‌ها در مورد وضعیت اوکراین نیز به گفت‌وگو پرداختند.

دیدار جان کری و سرگی لاوروف، وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه در ژنو

جان کری و سرگی لاوروف، وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه در ژنو

آمریکا مسکو را متهم می‌سازد که از شورشیان اوکراین حمایت می‌کند، مسکو اما این اتهام را رد می‌کند. واشنگتن در نظر دارد به دلیل «نقض مکرر آتش‌بس» تحریم‌های خود علیه روسیه را شدت بخشد.

درگیری‌ها در اوکراین پس از تحولات سیاسی این کشور در بهار سال ۲۰۱۴ آغاز شد. مسکو حمایت نظامی از شورشیان را تکذیب می‌کند.

در میانه ماه فوریه سال جاری در مینسک، بر سر آتش‌بس در مناطق جنگی شرق اوکراین توافق حاصل شد که ظاهراً به تدریج اجرا شده است.

روز دوشنبه در ژنو، نشست بهاری شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود. انتظار می‌رود در گشایش این نشست چهار هفته‌ای، وزیران امور خارجه و دیگر نمایندگان ارشد بسیاری کشورها حضور داشته باشند. تمرکز مباحث بر اوضاع عراق و سوریه خواهد بود.

Share