Share

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران می‌گوید در این دور از مذاکرات با جان کری، همتای آمریکایی‌اش در مورد «مسائل سیاسی» و «رفع تحریم‌ها» گفت‌وگو می‌کند.

Kerry-Zarif

ظریف امروز در گفت‌وگو با واحد مرکزی خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ابراز امیدواری کرد‌ که در این دور از مذاکرات «گام‌های اساسی برداشته شود.»

دور تازه مذاکرات هسته‌ای از عصر روز دوشنبه  ۲ مارس / ۱۱ اسفند با حضور وزیران خارجه ایران و آمریکا، معاونان و کارشناسان دو کشور و هلگا اشمیت، معاون سیاست خارجه اتحادیه اروپا در شهر مونترو در ۹۰ کیلومتری شرق ژنو آغاز شد.

ظریف می‌گوید: «با توجه به این‌که با حضور تیم های عالی‌رتبه فنی دو کشور در دور قبلی مذاکرات توانستیم بخشی از موضوعات را روشن‌تر بیان کنیم و یا راه‌حل‌هایی برای برخی موضوعات پیدا کنیم، این دوره هم فرصتی خواهد بود تا درباره باقیمانده مسایل فنی صحبت کنیم.»

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در مورد این مذاکرات گفت: «در دیدار با جان کری و محمدجواد ظریف درباره برخی مسائل پیرامون برنامه هسته‌ای ایران مذاکره کردیم.»

او افزود: «ما پیشرفت جدی به دست آمده در گفت‌وگوهای گروه ۱+۵ با ایران را بررسی کردیم.»

هم‌زمان با برگزاری دور تازه مذاکرات، باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا گفته است که ایران باید دست‌کم ۱۰سال فعالیت اتمی‌اش را متوقف کند تا امکان توافق وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید: تنها راه توافق با ایران: محدودیت فعالیت هسته‌ای به مدت ۱۰سال

در همین حال بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، دوشنبه (۲ مارس / ۱۱ اسفند) در سخنرانی خود در محل کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل (آیپک) گفت که وظیفه اخلاقی او این است که از قانون‌گذاران آمریکا بخواهد از توافق هسته‌ای با ایران، جلوگیری کنند.

نتانیاهو به کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل (آیپک) هشدار داد که توافق هسته‌ای با ایران، موجودیت اسرائیل را تهدید می‌کند.

بیشتر بخوانید: نتانیاهو: تعهد اخلاقی دارم ایران هسته‌ای را متوقف کنم

نخست‌وزیر اسرائیل بر اساس برنامه از پیش تعیین‌شده قرار است امروز سه‌شنبه ۳ مارس / ۱۲ اسفند در کنگره آمریکا در مورد برنامه هسته‌ای ایران سخنرانی کند.

دولت آمریکا با این تصمیم کنگره مخالف است و جان کری نیز در خصوص سخنرانی نتانیاهو و احتمال افشای اطلاعات محرمانه مذاکرات هسته‌ای هشدار داده است.

گروه ۱+۵ شامل آمریکا، روسیه، چین، بریتاینا، فرانسه به همراه آلمان و ایران ضرب‌الاجل دست‌یابی به توافق در مذاکرات هسته‌ای را تا ۳۰ ژوئن ۲۰۱۵ تمدید کرده‌اند.

قرار است توافق کلی تا پایان ماه مارس به دست آید و سپس به جزئیات پرداخته شود.

محورهای مذاکرات طرفین در حال حاضر، میزان و نوع غنی‌سازی، لغو تحریم‌ها و مدت زمان توافق است.

Share