Share

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران و عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده این کشور می‌گوید تهران و واشنگتن به دنبال دستیابی به «پیشرفتی بزرگ‌تر» از آن‌چه که در آخرین دور مذاکرات هسته‌ای به آن دست یافته بودند، هستند.

Zarif-Kerry

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عراقچی گفت: «آخرین بار در ژنو ما به یک پیشرفت رسیدیم. ما تلاش می‌کنیم پیشرفت‌های بیشتری حاصل شود اما اکنون برای گفتن این حرف خیلی زود است.»

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز روز گذشته گفته بود در این دور از مذاکرات با جان کری، همتای آمریکایی‌اش در مورد «مسائل سیاسی» و «رفع تحریم‌ها» گفت‌وگو می‌کند. ظریف ابراز امیدواری کرد‌ه بود که در این دور از مذاکرات «گام‌های اساسی برداشته شود.»

بیشتر بخوانید: مذاکره ایران و آمریکا در مورد «مسائل سیاسی و رفع تحریم‌ها»

وزرای خارجه ایران و آمریکا شامگاه سه‌شنبه به سومین دور مذاکرات خود در مونترو سوئیس پایان دادند. نشست فنی علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا تا پاسی ازشب ادامه داشت.

عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر خارجه ایران و وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا به همراه هلگا اشمیت معاون هماهنگ‌کننده مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز نشستی دیگر برگزار کردند.

مذاکرات هسته‌ای ایران و آمریکا امروز نیز از سر گرفته می‌شود. مذاکرات فردا پنج‌شنبه نیز با حضور سایر نمایندگان کشورهای ۱+۵ ادامه پیدا می‌کند.

گروه ۱+۵ شامل آمریکا، روسیه، چین، بریتاینا، فرانسه به همراه آلمان و ایران ضرب‌الاجل دستیابی به توافق در مذاکرات هسته‌ای را تا ۳۰ ژوئن ۲۰۱۵ تمدید کرده‌اند.

قرار است توافق کلی تا پایان ماه مارس به دست آید و سپس به جزئیات پرداخته شود.

محورهای مذاکرات طرفین در حال حاضر، میزان و نوع غنی‌سازی، لغو تحریم‌ها و مدت زمان توافق است.

 

Share